Sparta prodělala v minulé sezóně téměř půl miliardy | e15.cz

Fotbalová Sparta prodělala v minulé sezóně téměř půl miliardy

Vladan Gallistl

Vladan Gallistl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ve čtvrtek fotbalová Sparta jasně „přejela“ skotský Celtik Glasgow na domácím hřišti 4:1. Aspoň výsledky týmu v Evropské lize tak mohou dělat akcionářům Sparty radost. S hospodařením to totiž příliš slavné není. Klub AC Sparta Praha fotbal totiž v minulé sezóně, která skončila v červnu, dosáhl ztráty ve výši 471,6 milionu korun.

Výsledky hospodaření zveřejnila Sparta na pozvánce na valnou hromadu, která se měla konat 4. prosince, ale odložila se kvůli současným opatřením proti šíření koronavirové nákazy. „Nebudeme komunikovat údaje, které jsou v pozvánce na valnou hromadu s ohledem na to, že výsledky musí být teprve schváleny na valné hromadě,“ říká Ondřej Kasík, mluvčí fotbalové Sparty. Výsledky hospodaření chce klub tradičně komunikovat až posléze.

Loňská ztráta je dokonce druhým nejhorším výsledkem klubu za posledních šestnáct let. Horší sezónu – z finančního hlediska - zažil tým AC Sparta Praha jen během angažmá italského trenéra Andrea Stramaccioniho v sezóně 2017/2018, kdy ztráta dosáhla téměř 724 milionů korun.

V sezóně 2018/2019 přitom přední tuzemský fotbalový klub dosáhl čistého zisku 311,6 milionu korun. Na tom se nejvíce podílely podle výroční zprávy klubu výnosy z dlouhodobého finančního majetku ve výši 925 milionů korun. 

„Hlavní příčinou realizovaného zisku byl prodej podílu v dceřiné společnosti v souvislosti s výstavbou hotelového komplexu v sousedství Generali Areny. Tento výnos byl uskutečněn ve vyšších stovkách milionů korun,“ komentoval to klub. Na pozemcích v prostorách někdejšího tréninkového hřiště Sparty na Letné bude vystavěn pětihvězdičkový kongresový hotel Hard Rock Hotel Prague.

Další výraznou položku z pohledu příjmů představoval transfer rumunského záložníka Nicolae Stanciua do saúdskoarabského klubu Al Ahlí. Podle médií zaplatil blízkovýchodní tým za tehdejšího kapitána Sparty zhruba 200 milionů korun. Paradoxem je, že Stanciu se velmi rychle vrátil z Al Ahlí zpátky do Čech. Nyní obléká dres Slavie, což je úhlavní rival Sparty.

Letenský klub ovládá společnost ACS 1893 Holding (dříve J&T Credit Investments), kde jsou akcionáři skupina J&T a Daniel Křetínský (spolumajitel vydavatele deníku E15, pozn. red.). Fotbalová Sparta byla pod vládou skupiny J&T, která do klubu vstoupila v roce 2004, zisková jen ve třech sezónách.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery