Index podnikatelské aktivity v eurozóně rostl nejrychleji za čtyři roky | E15.cz

Index podnikatelské aktivity v eurozóně rostl nejrychleji za čtyři roky

Euro (ilustrační foto)
Euro (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Karlis Dambrans via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podnikatelská aktivita v eurozóně v červnu rostla nejrychlejším tempem za poslední čtyři roky. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery. Údaje signalizují, že hospodářské oživení v regionu navzdory řecké dluhové krizi nabírá na síle.

Index podnikatelské aktivity v červnu stoupl na 54,1 bodu z květnových 53,6 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od května 2011. Index se již dva roky nachází nad padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

Atény se nyní snaží uzavřít s mezinárodními věřiteli dohodu, která by odvrátila hrozbu platební neschopnosti silně zadluženého Řecka a jeho odchodu z eurozóny. Podle hlavního ekonoma společnosti Markit Chrise Williamsona odolává eurozóna řecké krizi „relativně dobře“.


Hrubý domácí produkt eurozóny v prvním čtvrtletí podle údajů statistického úřadu Eurostat stoupl proti předchozím třem měsícům o 0,4 procenta. To představuje nejprudší nárůst za téměř dva roky. Červnová hodnota indexu podnikatelské aktivity podle Williamsona signalizuje, že ekonomika si toto tempo růstu udrží i ve druhém čtvrtletí.

Světová banka tento měsíc zlepšila odhad hospodářského růstu v eurozóně pro celý letošní rok na 1,5 procenta z dříve předpokládaných 1,1 procenta. Se stejným tempem růstu počítá rovněž Evropská centrální banka (ECB), která ekonomiku eurozóny podporuje nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy vládních dluhopisů a dalších cenných papírů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah