Inflace v eurozóně zrychlila na 0,4 procenta. ECB chce ještě více | e15.cz

Inflace v eurozóně zrychlila na 0,4 procenta. ECB chce ještě více

Výroba Fiatu 500X v továrně v italském Melfi
Výroba Fiatu 500X v továrně v italském Melfi
• 
ZDROJ: Fiat

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Meziroční inflace v eurozóně zrychlila v září na 0,4 procenta ze srpnových 0,2 procenta. Uvedl to evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil předběžné údaje z konce minulého měsíce. V celé Evropské unii spotřebitelské ceny v září vzrostly rovněž o 0,4 procenta po srpnovém zvýšení o 0,3 procenta. Navzdory zrychlení inflace i nadále zaostává za cílem Evropské centrální banky (ECB).

Loni v září spotřebitelské ceny v eurozóně i EU meziročně klesly o 0,1 procenta. Oproti předchozímu měsíci se v září ceny v eurozóně zvýšily o 0,4 procenta a v EU o 0,2 procenta.

Nejvíce v září v eurozóně k růstu inflace přispěly vyšší ceny v restauracích a kavárnách, nájmy a ceny tabáku. Naopak brzdou inflace byly ceny topného oleje, plynu a pohonných hmot.

Bez zahrnutí cen energií a nezpracovaných potravin inflace stejně jako v minulém měsíci činila 0,8 procenta. Ceny energií klesly o tři procenta, ceny alkoholu a tabáku naopak o 0,7 procenta stouply. Ceny ve službách, které jsou největším sektorem ekonomiky eurozóny, se zvýšily o 1,1 procenta.

Pokles inflace v září zaznamenalo deset členských států. Nejvíce klesly ceny v Bulharsku, o 1,1 procenta, vysoký byl pokles také v Chorvatsku a na Slovensku. Nejvyšší byla inflace v Belgii (1,8 procenta), Estonsku (1,7 procenta) a Rakousku (1,1 procenta).

Evropská centrální banka (ECB) v posledních letech důrazně uvolňuje měnovou politiku, aby podpořila hospodářský růst a zvýšila inflaci, která se už delší dobu pohybuje kolem nuly. Její kroky ale zatím žádoucí zrychlení růstu a zvýšení inflace nepřinesly. Dlouhodobým cílem ECB je návrat meziroční míry inflace ke dvěma procentům.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah