Komárkova největší technologická investice. KKCG za miliardy koupila softwarový gigant Avenga

Karel Komárek patří mezi nejbohatší Čechy.

Karel Komárek patří mezi nejbohatší Čechy. Zdroj: KKCG

Investiční skupina KKCG miliardáře Karla Komárka se vydala na další nákup v oblasti IT. Dokončila svou dosud největší technologickou investici. Od fondů spravovaných společností Oaktree Capital Management známého amerického investora Howarda Markse a fondů spravovaných polskou společností Cornerstone Investment Management koupila společnost Avenga, vývojáře zakázkového softwaru, který nabízí řešení pro digitální transformaci i technologické poradenství. Kupní cena se podle informací e15 pohybuje ve vyšších miliardách korun.

Rekordní investice je pro KKCG zásadním krokem v rozvoji technologického pilíře skupiny, který se skládá ze společností Aricoma a Qinshift a který KKCG buduje zhruba posledních pět let. Avenga za loňský rok dosáhla zisku před zdaněním, odpisy a úroky ve výši zhruba 30 milionů eur, tedy necelých tři čtvrtě miliardy korun. Ve svých kancelářích v Německu, Polsku, na Ukrajině či v USA zaměstnává téměř čtyři tisícovky lidí.

Howard Marks byl hostem investiční konference e15 Shifts23

Budoucnost je jako Pandořina skříňka a není radno do ní ani zkoušet nahlížet. Může se to bolestivě obrátit proti výsledku. Stejně jako zdání vlastní bezchybnosti. „Chyby dělají i ikony ve svém oboru včetně Warrena Buffetta,“ říká slavný nepřítel levných peněz, investor a spoluzakladatel společnosti Oaktree Capital Management Howard Marks. Více v textu od Jaroslava Bukovského.

 

Avenga by se měla v budoucnu sloučit se společností Qinshift, kterou už KKCG ovládá a která působí v oblasti vývoje softwaru na zakázku, bankovnictví a finančních služeb a automobilového průmyslu. Obě firmy mají velmi podobné portfolio a vzájemně se doplňují. Doteď byly na trhu prakticky konkurenty. Avenga se navíc zaměřuje více na zdravotnictví a farmacii a dosud rostla podobně jako Qinshift hlavně díky fúzím a akvizicím. Společnost vznikla v roce 2017 s investorskou podporou od Oaktree Capital a Cornerstone.

Avenga přináší do Komárkovy skupiny především zaměření na další trhy, jako jsou USA, Argentina, Německo či Polsko. Ale také zásobu více než tisícovky ukrajinských vývojářů a vůbec přítomnost na ukrajinském pracovním trhu, který je pro západní softwarové firmy z hlediska kvalifikovanosti i nákladů přitažlivý.

Po spojení s Qinshiftem vznikne jedna z předních evropských firem zabývajících se digitální transformací, bude mít téměř sedm tisíc specialistů. Proces integrace obou společností povede Ludovic Gaudé, vedoucí aktivit skupiny KKCG v oblasti softwarového inženýrství a generální ředitel společnosti Qinshift.

„Akvizice společnosti Avenga k naší stávající společnosti Qinshift nám umožní zdvojnásobit naši přítomnost v oblasti vývoje softwaru na zakázku a zároveň využít potenciál pracovních trhů s velkým množstvím talentovaných IT specialistů v Polsku, na Ukrajině a v Argentině,“ říká investiční ředitel KKCG Michal Tománek. 

Předmětem transakce je prodej stoprocentního podílu ve společnosti Avenga. Skupina KKCG o koupi Avengy intenzivně jednala posledních šest měsíců. „Jinou podobně velkou investici určitě v blízké době neuděláme. Do budoucna se díváme hlavně po firmách ve Spojených státech, tam bychom mohli udělat naši další akvizici,“ doplňuje Tománek.

Mezi klienty společnosti Avenga patří třeba firmy ABB, Allianz, GSK, Santander či Volvo. „Spojení našich sil s KKCG nejen potvrzuje naše dobré výsledky, ale také otevírá zajímavé možnosti spolupráce,“ tvrdí generální ředitel Avengy Jurij Adamčuk.

Třetí nejbohatší Čech Karel Komárek

2, Karel Komárek

Velká loterijní expanze a ukrajinský vodík. Zřejmě největší témata z uplynulého byznysového roku Karla Komárka. Už v závěru loňského roku oznámilo jeho loterijní impérium Alwyn vstup na americký trh. Stalo se tak jen tři měsíce poté, co firma zrušila svůj úpis na newyorské burze. Do Ameriky vstoupil Allwyn skrze akvizici společnosti Camelot Lottery Solutions Group, která provozuje loterii ve státě Illinois. Teprve loni na jaře přitom firma získala licenci k provozování Národní loterie ve Velké Británii. Oficiálně se Komárkova firma stala provozovatelem britské National Lottery loni v závěru září, desetiletá licence je největší zakázkou veřejného sektoru v Británii.

Allwyn je pro Komárka doslova fabrikou na peníze. V provozním zisku EBITDA mu loni vydělal o 21 procent více než rok předtím. Komárek inkasoval zhruba 1,2 miliardy eur, v přepočtu přibližně 28 miliard korun, a příští rok by měl opět poskočit vzhůru. Do výsledků se totiž promítne akvizice dosavadního provozovatele britské Národní loterie, společnosti Camelot UK. Ta a americká Camelot Lottery Solutions přitom ve fiskálním roce končícím v březnu 2022 vydělaly v souhrnu téměř 180 milionů eur, což naznačuje, že v případě dřívějšího zařazení těchto společností do skupiny by loňský zisk činil více než 1,3 miliardy eur.

Jen v prvním čtvrtletí firma vygenerovala provozní zisk bezmála 347 milionů eur, tedy bezmála osm a půl miliardy, což znamená téměř třetinový nárůst. Allwyn se rovněž snaží získat majoritu v irském provozovateli loterií, jejž z 80 procent vlastní kanadský penzijní fond The Ontario Teachers’ Pension Plan. Už dříve ohlásila investici do Allwynu i skupina PPF, a to až v objemu 6,5 miliardy korun.

První kontury letos zároveň odhalil společný projekt Komárka s druhým nejbohatším Čechem Danielem Křetínským v rámci nadnárodního vodíkového projektu s názvem H2EU+Store. Zatímco společnost MND Karla Komárka plánuje vyrábět vodík s využitím produkce svých ukrajinských větrných elektráren, firmy ze skupiny EP Infrastructure Daniela Křetínského a Patrika Tkáče ho chtějí do středoevropského prostoru zase přepravovat nebo ho zde také skladovat. 

Letos v dubnu zahájila Komárkova skupina KKCG provoz své továrny na výrobu metanolu v americkém státě Západní Virginie. Provoz bude ročně produkovat 200 tisíc tun suroviny a celková investice v Americe přesáhla 250 milionů dolarů, tedy takřka pět a půl miliardy korun.

V červnu se začalo na milánské burze obchodovat s akciemi italského výrobce luxusních jachet Ferretti, do kterého už Komárek dříve investoval. Spolu s italským mediálním podnikatelem Danilem Iervolinem koupil tandem investorů akcie představující celkem deset procent základního kapitálu firmy Ferretti.

KKCG soustavně buduje jedny z nejvýznamnějších českých i evropských softwarových skupin. Vedle Qinshiftu rozvíjí také společnost ARICOMA Group, která loni dosáhla na tržby 12 miliard korun. Také tato skupina roste pomocí akvizic, vznikla pod tímto jménem letos v září a spojuje v sobě firmy AEC, Komix, CES EA a český Autocont s pobočkou například v Belgii.

Letos v létě pak KKCG skrze svou technologickou dceru ARICOMA Group koupila českou vývojářskou firmu Syscom Software specializovanou na vývoj softwaru na zakázku pro státní správu. Aricoma je akvizičně velice aktivní, už v dubnu koupila stoprocentní podíl v olomoucké firmě Consulting 4U, která se specializuje na analýzy, implementace a podporu SAP řešení.