Krize urychlí změny ve světové ekonomice, Evropa je ve skvělé pozici, řekla šéfka ECB Lagardeová | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Krize urychlí změny ve světové ekonomice, Evropa je ve skvělé pozici, řekla šéfka ECB Lagardeová

ČTK

Hospodářská krize vyvolaná pandemií nemoci COVID-19 povede k zásadním změnám světové ekonomiky, které budou zahrnovat zvýšení důrazu na ekologii a digitalizaci a také transformaci systému práce. Uvedla to v sobotu podle agentury AFP šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová. 

„Tato krize je akcelerátorem transformace, která se již v našich ekonomikách skrývala,“ řekla šéfka ECB na ekonomické videokonferenci v Paříži. „To, co právě prožíváme, urychlí transformaci výroby, práce, obchodu a pravděpodobně přinese posun k udržitelnějšímu a ekologičtějšímu způsobu života,“ dodala.

Dodala, že Evropa se v této souvislosti nachází ve „skvělé pozici“, a poukázala mimo jiné na vedoucí postavení kontinentu v oblasti ekologických inovací.

Lagardeová poukázala například na práci na dálku, která podle ní přinejmenším ve vyspělých zemích „změní způsob práce všech zaměstnanců“. Upozornila také na „zrychlení digitalizace ve službách či automatizace v průmyslu“. Dodala, že krize by podle odhadů měla zvýšit robotizaci v průmyslu o 70 až 75 procent.

Lagardeová rovněž upozornila, že v důsledku omezení pohybu lidí v rámci boje proti šíření koronaviru došlo k prudkému rozvoji internetového obchodu. Dodala, že tento rozvoj by se měl v budoucnosti dál zrychlovat na úkor prodeje v tradičních obchodech.

Eurozóna je z nejhoršího venku, prohlásila prezidentka ECB Lagardeová

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!