Maďaři ovládnou síť moravských prodejen Hruška, nákup schválil úřad

Maloobchod Hruška

Maloobchod Hruška Zdroj: ČTK / Ramík Drahoslav

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního řetězce Hruška, který má prodejny hlavně na Moravě, a společnosti Sempronemo, která se zabývá správou a pronájmem nemovitostí. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

„V rámci správního řízení úřad zejména posuzoval dopady v oblasti maloobchodního prodeje zboží denní potřeby, přičemž při hodnocení se zaměřil na území celé České republiky a pak okresů a měst, kde se činnosti spojujících se stran překrývají. Po posouzení situace úřad rozhodl, že spojení podstatným způsobem nenaruší hospodářskou soutěž. Ke stejnému závěru pak dospěl i po zhodnocení vlivu spojení na další trhy, jako je například výroba a velkoobchodní prodej čerstvého chleba, rohlíků i ostatního pečiva,“ uvedl úřad ve zprávě.

Oriens obě firmy kupuje prostřednictvím společnosti Central European Retail Holding, jejímiž jednateli jsou zakladatelé skupiny Flóra Macherová a Krisztián Orbán a stoprocentním společníkem skupina Oriens. Central European Retail Holding vlastní skupina Oriens od září 2023.

Řetězec Hruška se sídlem v Ostravě má prodejny hlavně na Moravě, ve Slezsku a ve východních Čechách. Firma patří třem společníkům, Pavlu Hruzíkovi, Jarmile Plevové a Janě Škrabalové. Transakce se týká také převzetí ostravské společnosti Sempronemo.

Podle poslední zveřejněné výroční zprávy Hruška v roce 2022 vytvořila tržby 7,78 miliardy korun, meziročně o 374,2 milionu korun nižší, a čistý zisk 156,5 milionu korun. V roce 2022 Hruška provozovala 434 vlastních prodejen a zajišťovala jednotnou obchodní politiku pro 581 provozoven. Zaměstnávala přes 3000 lidí.

Oriens je soukromě vlastněný průmyslový holding se zaměřením na fondy soukromého kapitálu v České republice, Polsku, Německu, Maďarsku a na Slovensku. Od roku 2021 do skupiny Oriens patří společnost Flosman, která v Česku provozuje síť potravinových prodejen Flop i velkoobchod. V ČR Oriens ovládá také firmu Moravia Containers, která vyrábí modulární stavby a kontejnery.

Loni koupil obchodníka s hutním materiálem Steelmart z Huštěnovic na Uherskohradišťsku, dodavatele komponentů a specializovaných dílů pro energetiku, ropný a plynárenský průmysl a dopravu Sanborn z Velkého Meziříčí a také podíl ve firmě Gastro-menu Express z Třince na Frýdecko-Místecku. V červenci ÚOHS oznámil, že Oriensmůže koupit v Česku další potravinářský řetězec Pramen CZ.