Ministerstvo financí zhoršilo odhad růstu HDP, obává se brexitu či dražší ropy | E15.cz

Ministerstvo financí zhoršilo odhad růstu HDP, obává se brexitu či dražší ropy

Ministerstvo financí zhoršilo odhad růstu HDP, obává se brexitu či dražší ropy
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Úřad Andreje Babiše (ANO) v nové makroekonomické prognóze zhoršil odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,2 procenta z dubnových 2,5 procenta. Pro příští rok odhad úřad také zhoršil na 2,4 procenta z předchozích 2,6 procenta. Loni ekonomika rostla o 4,5 procenta.

Důvodem zhoršení odhadu je podle MF očekávaný postupný růst cen ropy nebo možné nepřímé dopady brexitu. V letech 2018 a 2019 očekává MF nadále růst ekonomiky o 2,4 procenta.

„Samotný pokles důvěry ekonomických subjektů v budoucí vývoj je důvodem pro snižování prognóz růstu v ekonomikách, které vystoupení Spojeného království z EU přímo či nepřímo pravděpodobně zasáhne, a to včetně ekonomiky české,“ uvedlo MF. Dalším faktorem, který ovlivní ekonomiku je dynamika investic. „Propad tvorby hrubého fixního kapitálu ve vládním sektoru pravděpodobně nebude vyvážen soukromými investicemi,“ uvádí prognóza.

Ministerstvo financí se tak podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška zařadilo mezi instituce, které zhoršují svůj makroekonomický výhled. „Zatímco pro letošní rok je snížení odhadovaného růstu především důsledek nečekaně silných loňských investic, které zvýšily pro letošek bázi výpočtu, příští rok se čeká nižší růst kvůli novým vnějším rizikům, zejména brexitu,“ uvedl.

Česká ekonomika byla loni z nových členů EU druhá nejvýkonnější

Zároveň Sobíšek upozornil, že zhoršení odhadů se může dostat do určité kolize s požadavkem na sestavení státního rozpočtu na příští rok se schodkem do 60 miliard korun. „Jednání o rozpočtu proto budou složitá,“ dodal.

Ministerstvo také snížilo odhad vývoje inflace. Nově počítá s průměrnou mírou inflace letos 0,5 procenta a příští rok 1,2 procenta. V dubnu úřad očekával 0,6 procenta, respektive 1,4 procenta. „Obnovení růstu spotřebitelských cen by tak mělo být pozvolnější a návrat k inflačnímu cíli ČNB pomalejší,“ uvedlo MF.

Nižší by proti dubnový očekáváním měla být letos i příští rok nezaměstnanost. MF letos očekává její podíl 4,1 procenta a příští rok čtyři procenta. „Příznivá situace na trhu práce vede k dalšímu snížení předpovědi míry nezaměstnanosti,“ uvedl úřad.

Cz GDP Annual Growth Rate

Letos ministerstvo financí očekává deficit veřejných financí 0,3 procenta HDP, loni byl rekordně nízký na 0,4 procenta. V dubnu úřad počítal s deficitem 0,6 procenta.

„Fiskální politika v roce 2016 se na základě aktuálně dostupných informací dá označit za relativně neutrální, vzhledem k velmi malé změně strukturálního salda mezi roky 2015 a 2016,“ uvádí prognóza.

Česká bankovní asociace v nové prognóze letos očekává růst ekonomiky o 2,3 procenta a příští rok o 2,6 procenta. Česká národní banka v květnové prognóze očekává letos růst ekonomiky o 2,3 procenta a v roce 2017 o 3,4 procenta. Novou prognózu banka zveřejní příští týden ve čtvrtek.

Odhady ministerstva financí (v závorce uvedeny odhady z předchozí dubnové predikce)Odhady ministerstva financí (v závorce uvedeny odhady z předchozí dubnové predikce)Autor: čtk

Ministerstvo financí dnes upozornilo, že červencová predikce bude zaslána k nezávislému hodnocení externími institucemi. „V případě, že bude její scénář shledán jako konzervativní až realistický, bude využita pro formulaci makroekonomického rámce návrhu státního rozpočtu na rok 2017 a rozpočtového výhledu do roku 2019,“ uvedl úřad.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!