Nářek Změlíkových věřitelů. Někdejší olympionik je „oddlužen“, splácel by tisíce let

Robert Změlík má ze svého podnikání desítky věřitelů, kteří se dočkají jen zlomku svých peněz

Robert Změlík má ze svého podnikání desítky věřitelů, kteří se dočkají jen zlomku svých peněz Zdroj: Profimedia.cz

Už v závěru února by měl poslat první splátku svých dluhů někdejší olympionik Robert Změlík. Krajský soud v Praze totiž v závěru ledna odsouhlasil bývalému sportovci a podnikateli v jedné osobě oddlužení a splátkový kalendář jeho závazků nabraných během jeho ambiciózního podnikání s neslavným koncem. Pro věřitele, mezi které patřila třeba i finanční skupina PPF, to přesto není ten druh zpráv, které by chtěli slyšet. Soudem odsouhlaseným tempem totiž během příštích pěti let nesplatí bývalý vícebojař ani jedno procento svých dluhů. Ty jdou totiž do miliardové výše.

„Na základě skutkových zjištění lze učinit závěr, že oddlužením plnění splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty budou pohledávky nezajištěných věřitelů v průběhu příštích pěti let uspokojeny z 0,09 procenta, a to za předpokladu, že nedojde ke změně v majetkových a osobních poměrech dlužníka,“ uvádí mimo jiné v lednovém usnesení Krajského soudu v Praze soudce Martin Liška.

První splátku v minimální výši bezmála 22 tisíc korun má Změlík zaplatit už koncem tohoto týdne. Peníze se přitom budou strhávat z padesátitisícové výplaty. Tu mu vyplácí firma se staronovou značkou Starlife, kterou podle veřejně dostupných zdrojů vlastní jeho dcera Diana a v níž je sám jediným jednatelem. 

Po pětiletém bezproblémovém splácení, což odpovídá celkové splacené částce necelých 1,3 milionu korun, by měl být Změlík „volný“. „Oddlužení trvá pět let, ve výjimečných případech tři roky, přičemž po ukončení této doby je účastník oddlužení bez dluhů,“ uvádí právník Bystrík Bugan z advokátní kanceláře Bugan Legal.

Sám Změlík tvrdí, že své dluhy v rozhodující míře uhradil. „Většina věřitelů je již zcela uspokojena, anebo z významné části uspokojena tak, že 99 procent z nich je v celkovém výsledku v plusové hodnotě,“ uvedl bez podrobnějšího vysvětlení Robert Změlík.

Dluhy, které zbyly po konci Změlíkova podnikání, jsou přitom obrovské. Podle návrhu na oddlužení jde celkem o sumu na prahu 1,7 miliardy korun. Tempem splácení, se kterým počítá návrh na oddlužení, by své dluhy splatil za více než šest tisíc let. 

Rozhodující většinu Změlíkových dluhů převyšující 1,4 miliardy korun přitom drží takzvaní nezajištění věřitelé, kteří nemají své pohledávky kryté majetkem bývalého podnikatele. Z toho už ovšem prakticky nic nezbylo, když počátkem loňského roku správkyně Změlíkovy insolvence prodala poslední významnější majetek z jeho byznysového dědictví – hotel Richard v Mariánských Lázních. Ten byl shodou okolností v zástavě jednoho z mála zajištěných věřitelů Změlíka, skupiny PPF. Mezi významné věřitele patří například ŠkoFin, UniCredit Leasing či LeasePlan.

Změlíkovo podnikání se už v květnu 2020 ještě pod názvem Starlife ocitlo v insolvenci. Vítěz olympijského desetiboje v Barceloně z roku 1992 podnik přejmenoval na Netwomark 2002, ale věřitelů se nezbavil. S firmou přitom už od předloňského července nesmí nakládat, protože stoprocentní podíl ve Starlife zablokoval exekutor. Byznys Starlife fungoval prostřednictvím multilevel marketingu založeného na osobním prodeji. Změlík, který založil Starlife v roce 2003, patřil rovněž v minulých letech mezi podporovatele komunální politiky hnutí ANO.

Změlík v roce 2021 v žádosti jeho firmy Starlife o ochranu před věřiteli argumentoval negativními dopady pandemie, které se podle něho měly v oblasti prodeje potravinových doplňků negativně projevit na výrobních vstupech, u nichž rozhodující část produkce pocházela z Číny a ze Spojených států. Důsledkem pandemie podle něj bylo uzavření dodavatelských továren a výpadky v zásobování.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!