Německé ekonomice se daří nejlépe za poslední roky | e15.cz

Německé ekonomice se daří nejlépe za poslední roky

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Německý hrubý domácí produkt (HDP) v loňském roce stoupl o 2,2 procenta. Jde o nejrychlejší růst od roku 2011. Na tiskové konferenci v Berlíně to dnes uvedl německý statistický úřad. Rekordního výsledku podle jeho předběžných údajů dosáhly veřejné finance, které skončily v přebytku 38,4 miliardy eur (980 miliardy korun).

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků. Hospodářský růst v zemi je podle odborníků podporován stoupající soukromou spotřebou, zvýšenými investicemi řady podniků i dobrým stavem světového hospodářství, což zvyšuje poptávku po německých výrobcích.

Loňský růst jen těsně zaostal za očekáváním německých analytiků, kteří jej odhadovali na 2,3 procenta. Letos má německá ekonomika podle odhadu institutu Ifo vzrůst dokonce o 2,6 procenta. S růstem se počítá i v roce 2019, kdy by podle analytiků mohl dosáhnout 2,1 procenta.

Pozitivní trend roku 2017 navázal na vývoj v několika předchozích letech. Od roku 2014 německá ekonomika rostla vždy nejméně o 1,7 procenta. To se podepisuje i na dobrém stavu veřejných financí, které podle statistického úřadu poslední čtyři roky vždy skončily v přebytku. Loni byl souhrnný přebytek sociálního pojištění, státního rozpočtu a rozpočtů spolkových zemí a obcí 38,4 miliardy eur, což představuje 1,2 procenta HDP.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah