Nezaměstnanost na Slovensku klesla nejníže za sedm let

Náměstí v Michalovcích

Náměstí v Michalovcích Zdroj: Jan Pavec

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v květnu klesla osmým měsícem po sobě a stejně jako v předchozím měsíci dosáhla nejnižší úrovně od začátku roku 2009. Bez práce bylo 9,45 procenta obyvatel, v dubnu míra nezaměstnanosti dosáhla 9,64 procenta. Informovalo o tom dnes slovenské ústředí práce, které řídí tamní úřady práce.

Počet registrovaných nezaměstnaných, kteří mohli nastoupit do práce, se v květnu na pětimilionovém Slovensku snížil na 256 742 z téměř 262 tisíc osob v dubnu. V meziročním srovnání ubylo zhruba 52 800 nezaměstnaných.

„Je dobrou zprávou, že trend poklesu nezaměstnanosti pokračuje. Jsou vytvořeny předpoklady, aby tento trend pokračoval i dále,“ řekl novinářům ministr sociálních věcí Ján Richter.

Podle Richtera dlouhodobě nezaměstnaných, tedy nezaměstnaných déle než rok, bylo 155 tisíc osob. Z toho 62 tisíc nezaměstnaných absolvovalo nanejvýš základní školu.

Slovenské úřady práce evidovaly téměř 42 tisíc volných pracovních míst. Zaměstnavatelé již dříve upozornili, že na trhu chybějí kvalifikovaní pracovníci. Podniky také začaly zaměstnávat více pracovníků z ciziny.

Navzdory zlepšování situace na slovenském trhu práce je nezaměstnanost v zemi dlouhodobě vyšší než průměr v celé EU, kde míra nezaměstnanosti ještě v dubnu klesla na nové sedmileté minimum 8,7 procenta.

Situace na slovenském trhu práce se podle odborníků v uplynulých letech zlepšila díky zrychlování tempa ekonomického růstu, státním dotačním programům na podporu zaměstnávání vybraných skupin obyvatelstva a také po změně metodiky vykazování nezaměstnanosti.