Amazon a Apple chtějí podnikat v Saúdské Arábii | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Amazon a Apple chtějí podnikat v Saúdské Arábii

ČTK

Americké firmy Apple a Amazon jednají v Saúdské Arábii o získání licence k podnikání v této zemi. Obě firmy nyní prodávají své produkty na saúdském trhu prostřednictvím třetích stran a obě jsou vysoko na seznamu zahraničních firem, na jejichž přítomnosti v zemi má Rijád zájem.

Jednání s technologickými giganty je dalším krokem v plánu korunního prince Muhammada bin Salmána zaměřeného na restrukturalizaci ekonomiky a snížení závislosti země na příjmech z prodeje ropy. S odvoláním na informované zdroje to dnes uvedla agentura Reuters.

Firmy by získaly přístup na poměrně bohatý trh, který už dnes patří z hlediska používání internetu a aplikací pro chytré telefony k největším na světě. Zhruba 70 procent saúdské populace je mladší 30 let a hojně využívá sociální média.

Nejdražší iPhone nesplní očekávání, tvrdí analytici. Akcie Applu klesají

Apple, který jedná o licenci s úřadem pro zahraniční investice SAGIA, by měl povolení získat do února a první obchod otevřít počátkem roku 2019. Jak vyplývá z dat společnosti Euromonitor, nyní je Apple na saúdském trhu mobilních telefonů po jihokorejském Samsungu dvojkou.

Jednání Amazonu jsou v počátečním stadiu a podle zdrojů Reuters žádné konkrétní termíny zatím nepadly. Počátkem letošního roku firma získala internetový obchod Souq.com se sídlem v Dubaji ve Spojených arabských emirátech, a otevřela si tak cestu k prodeji i v Saúdské Arábii.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!