Amazon dál uniká placení britských daní. Utržil miliardy liber | E15.cz

Amazon dál uniká placení britských daní. Utržil miliardy liber

Sklad Amazonu
Sklad Amazonu
• 
ZDROJ: Anna Vackova, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký internetový prodejce Amazon za loňský rok zaplatil ve Velké Británii na daních pouze deset milionů liber (asi 335 milionů korun), ačkoli v zemi utržil zhruba 7,3 miliardy dolarů (asi 145 miliard korun). Vyplývá to z dnešních údajů podniku, který nyní plánuje investice v České republice. Nízké daně jsou důsledkem toho, že Amazon většinu svých evropských zisků vykazuje přes nizozemský podnik osvobozený od daní.

Všichni zákazníci Amazonu v Evropě jsou ve smluvním vztahu s jeho firmami sídlícími v Lucembursku, kterým také platí za nakoupené zboží. Tyto firmy pak snižují své zdanitelné příjmy placením poplatků dalšímu partnerskému podniku sídlícímu v Lucembursku, který je osvobozený od daní a stojí na vrcholu firemní struktury Amazonu v Evropě. Společnost Amazon dnes zdůraznila, že dodržuje daňová pravidla všech zemí, ve kterých působí.

Snahy firem o snižování daňové zátěže se staly v Evropě významným tématem. V uplynulých letech se ukázalo, jak se některým velkým podnikům, například americkým internetovým společnostem Apple a Google, daří na některých důležitých trzích platit jen zanedbatelné daně.

Amazon je největším internetovým prodejcem na světě. Firma nyní hodlá postavit distribuční centrum v Dobrovízi u Prahy. Práci by tam mělo najít zhruba 1500 lidí, v předvánoční špičce až dvojnásobek. Společnost původně plánovala také distribuční centrum v Brně, osud tohoto projektu je však nejistý.

Jak funguje sklad Amazonu? Zaměstnanci bojují o zlomky vteřin

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah