Americká vláda má v hledáčku technologické giganty, podezírá je z monopolu | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Americká vláda má v hledáčku technologické giganty, podezírá je z monopolu

ČTK, pab

Americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje velké technologické firmy, které podezírá z porušení antimonopolních pravidel. Napsal to listThe Wall Street Journal (WSJ). Ve zprávě ministerstva není jméno žádné firmy uvedeno, podle listu by mohlo jít o společnosti Facebook, Amazon, Apple nebo Alphabet. Vyšetřování je zaměřeno na dominantní internetové vyhledavače, sociální média a online maloobchodní služby.

Ministerstvo se podle WSJ zaměří na okolnosti růstu a na stále větší vliv těchto firem, jejichž aktivity zasahují do nových podnikatelských oborů. Chce zkoumat, jak technologické firmy nakládají s rostoucím vlivem, který je důsledkem stále širší obce uživatelů jejich služeb.

Americký ministr financí Steven Mnuchin mluví v této souvislosti o Amazonu. "Když se podíváte blíže na Amazon, má mnoho výhod. Ničí maloobchodní průmysl napříč Spojenými státy. Není pochyb o tom, že mají omezenou konkurenci," uvedl ministr pro CNBC. "Je dobře, že bylo zahájeno vyšetřování," dodal.

Šéfové mediálních firem vládnou americkým manažerům, loni si vydělali nejvíce

Předem daný cíl vyšetřování nemá, uvádí newyorský deník. Podle agentury AP akci vyvolaly skandály spojené s porušováním důvěrnosti osobních dat na síti. Pátrání může vyústit v detailnější prošetření aktivit některé z prověřovaných společností. Kdy akce ministerstva skončí, není podle WSJ známo.

Ministerstvo spravedlnosti podle amerických médií už koncem května zahájilo přípravu vyšetřování firmy Google, dceřiné firmy společnosti Alphabet, s cílem zjistit, zda neporušuje antimonopolní legislativu. Podle WSJ se do nynějšího vyšetřování zapojuje i Federální obchodní komise (FTC), která minulý týden udělila Facebooku pokutu přibližně pět miliard dolarů (113 miliard korun) za porušení ochrany soukromí.

Zápisník Michala Tomeše: Kdo vystřídá Ameriku

Autor: ČTK, pab
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!