Antimonopolní úřad uvolnil Brnu cestu k zakoupení výstaviště | E15.cz

Antimonopolní úřad uvolnil Brnu cestu k zakoupení výstaviště

brněnské výstaviště
brněnské výstaviště
• 
ZDROJ: Veletrhy Brno

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dnes schválil změnu většinového vlastníka jedničky českého výstavnictví - společnosti Veletrhy Brno, a.s. Majoritu ve firmě může převzít město Brno, a firmu tak ovládnout.

Od Messe Düsseldorf město koncem loňského roku získalo 61 procent akcií, které přidalo ke svým původním 34 procentům. Zaplatí za ně 8,3 milionu eur (225 milionů korun). Součástí je také podřízená půjčka, kterou musí německé straně splatit Veletrhy a činí 13,7 milionu eur (370 milionů korun).

„Úřad v řízení zjistil, že spojení nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže,“ uvedl dnes předseda ÚOHS Petr Rafaj. ÚOHS vedl pouze zjednodušené řízení. Zkoumal oblast pořádání veletrhů a výstav, poskytování veletržních služeb a hotelových a restauračních služeb.

Podle generálního ředitele společnosti Jiřího Kuliše, by celá transakce mohla být dokončena ve druhé polovině března či v dubnu. „Nyní na proces a dodržování smluv dohlíží konsorcium bank a také musí proběhnout valná hromada,“ řekl dnes Kuliš. S ní se počítá nejdříve v polovině března.

Prodej po 17 letech

Němci se rozhodli k prodeji svého balíku akcií po 17 letech hlavně kvůli tomu, že pro ně bylo náročné spravovat z Düsseldorfu velký a navíc částečně památkově chráněný areál. První jednání o odprodeji většiny v podniku byla již před několika lety. Předchozí vedení města však váhalo, jak by mělo dál postupovat.

Podle primátora Petra Vokřála (ANO) je společnost zdravá a není důvod se obávat o její budoucnost. „I když opozice se to snažila zpochybnit a tvrdila, že úvěrové zatížení je příliš velké,“ uvedl v prosinci Vokřál. Nejpozději za osm let by měly být úvěry splacené. Od roku 2012 společnost hospodaří se ziskem, za poslední roky umořila téměř 500 milionů korun, zbývá splatit ještě 800 milionů.

Klíčová oblast

Vlastnictví v rukou města má podle Vokřála klíčový vliv na Brno. „Je to jedna z hlavních branží, která drží ekonomiku města. Je na ni napojena terciární sféra,“ uvedl Vokřál. Již dříve řekl, že město se bude snažit o stavbu tramvajové smyčky u vozovny v Pisárkách, která by pomohla lépe obsloužit severozápad Brna.

Na pozemcích Veletrhů se má také stavět hasičská stanice. Dále se má areál více otevřít veřejnosti a kulturním či sportovním akcím. Klíčové však je, aby areál nadále sloužil veletrhům a mohly se zde konat dvě ekonomicky klíčové akce, jimiž jsou strojírenský veletrh a veletrh zemědělské techniky Techagro.

Poloha brněnského výstaviště

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah