Automobilky mění prodejní strategie, na pařížský autosalon se jim nechce | e15.cz

Automobilky mění prodejní strategie, na pařížský autosalon se jim nechce

mit

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přeplněné výstavní haly, tisíce lidí, automobily obklopené novináři a všudypřítomné hostesky. Podle výrobců automobilů už tento způsob nabízení vozů není pro zákazníky lákavý. A to i přesto, že se automobilových veletrhů účastní rok od roku více návštěvníků. Ti jsou však vůči nabídkám imunní, automobilky tak musí své obchodní strategie přehodnocovat.

Patrně k nejradikálnějším krokům sáhly takové značky jako Ford, Volvo nebo Aston Martin. Ty všechny se rozhodly nezúčastnit se automobilového svátku v Paříži, který začíná 1. října. Automobilky se raději rozhodly ušetřené prostředky do propagace investovat jinak, efektivněji. „Dříve jsme měli takový pocit, že nesmíme zmeškat žádný autoveletrh. Nyní však existují lepší způsoby, jak peníze utratit,“ řekl pro Bloomberg ředitel automobilky Aston Martin Andy Palmer.

Fotografie z loňského frankfurtského autosalonu, který se v pořádání střídá s Paříží

Podobně se vyjádřil také Ford, který svůj stánek na veletrhu mít nebude. Podle vyjádření výrobce chce společnost zkusit jiné způsoby, jak osloví své zákazníky přímo ve Francii. Také navýšila rozpočet na nové a experimentální způsoby propagace o padesát procent. Výrobce však veletrhy úplně nezavrhnul, raději se však účastnil pařížské konference Le Web, která se zabývá digitálními a technologickými inovacemi.

To souvisí také s tím, kam celý automobilový průmysl směřuje. Lidé už nechodí na veletrhy obdivovat křivky nezvyklých automobilů, zákazníky v současnosti spíše zajímají technologické inovace, kterých jsou dnešní vozy plné.

Typickým příkladem automobilky, která míří na technologické nadšence je například Mitsubishi. To sice na pařížský autosalon dorazí, nenabídne však návštěvníkům pouze nudnou prohlídku stojícího vozu. Zájemci si pomocí svých mobilních telefonů budou moci vyzkoušet virtuální jízdu novým modelem.

Pro neúčast na pařížském autosalonu se rozhodl také král mezi automobily, britský Rolls-Royce. Ten ví, že své cílové publikum na veletrzích nenajde, snaží se na ně tedy působit v místech, kde bude mít větší úspěšnost. Během léta například pro zájemce uspořádal show v luxusním letovisku na Sardinii, kde si mohli potenciální zákazníci den užít za volantem Rolls-Roycu, součástí akce byly ale také módní přehlídky a koktejlové večírky.

Výrobci rovněž v současnosti také rádi využívají služeb populárních bloggerů a youtuberů. Ty zvou na předváděcí akce a zapůjčují jim automobily, internetové celebrity se pak o sdílení fotografií a zážitků na sociálních sítích postarají sami.

Veletrhu se ale jistě účastní například Volkswagen Group, známý svými velkými výdaji za propagaci. Mnozí návštěvníci mají ještě v paměti obrovský stánek Audi z roku 2011, jehož výstavba stála deset milionů euro. Pařižský autosalon se koná jednou za dva roky, střídá se se sesterským veletrhem ve Frankfurtu. Posledního ročníku pařížského autosalonu v roce 2014 se účastnilo milion a čtvrt návštěvníků.

Autor: mit

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Nejčtenější