Bezos napsal v krizové situaci motivační dopis. Amazon chce zároveň v Česku najmout stovky nových pracovníků

Sklad Amazonu v Dobrovízi.

Sklad Amazonu v Dobrovízi. Zdroj: Michael Tomeš, E15

Sklad Amazonu v Dobrovízi.
Nejbohatší člověk světa Jeff Bezos.
3
Fotogalerie

Americký internetový prodejce Amazon najímá 600 nových pracovníků do distribučního centra v Dobrovízi u Prahy. Zvyšuje i hodinovou mzdu o 32  korun těm zaměstnancům, kteří kompletují objednávky a dodávají zboží zákazníkům. Informace vyplývá z otevřeného dopisu zaměstnancům od zakladatele Amazonu Jeffa Bezos. V dokumentu nejbohatší muž světa rovněž reflektuje současnou situaci ve stínu koronavirové pandemie. 

Kvůli epidemii COVID-19 jsou v tuzemsku zavřené obchody s výjimkou prodejců potravin, lékáren a několika dalších. Lidé proto, a též kvůli celostátnímu omezení pohybu osob, více využívají k nákupům internetové obchody. Poptávka Amazonu proto zatím výrazněji neochladla.

"Vzhledem k současné situaci musely své provozovny zavřít také další podniky jako restaurace a bary. Doufáme tedy, že lidé, kteří byli propuštěni, využijí nabídky práce u nás, dokud se nebudou moci vrátit do svého původního zaměstnání," informoval Bezos v dopise.

Nalákat nové zaměstnance mají také peníze. Základní hodinové mzdy v Amazonu dosud činily 160 až 175 korun hrubého podle dosavadní délky trvání pracovního poměru. Přilepšení na úrovni 32 korun tak odpovídá až pětinovému nárůstu. Amazon v ČR má zhruba 3000 stálých zaměstnanců, nyní jsou rozděleni do směn. Společnost je jedním z největších zaměstnavatelů v regionu.

Amazon zavedl ve svých provozech po celém světě řadu preventivních zdravotních opatření pro zaměstnance, od zvýšení frekvence a intenzity čištění včetně desinfekce až po úpravu postupů v provozech, aby zachování vzdálenosti mezi zaměstnanci. Společnost objednala i miliony roušek, zatím byla ale dodána jen malá část objednávek.

Bezos v dopise dodává, že roušky jsou nedostatkové zboží všude na světě a je pochopitelné, že nyní míří především ke zdravotníkům. "Až dojde řada na nás, naším hlavním úkolem bude dostat je do rukou našich zaměstnanců, kteří pracují na tom, aby lidé obdrželi základní zboží," doplnil.

Amazon už dříve zavedl pravidlo, že všichni zaměstnanci společnosti, kterým bylo diagnostikováno onemocnění COVID-19 nebo kteří byli umístěni do karantény, obdrží až dvoutýdenní plat. Společnost tím chce zajistit, aby se zaměstnanci do práce vrátili zcela zdraví a nemuseli se bát, že přijdou o příjem.