Amazon zakázal prodej díla Mein Kampf | E15.cz

Amazon proti nacistům. Zakázal prodej díla Mein Kampf, smazal Hitlerův autorský profil

snk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Knihy nacistické propagandy včetně Mein Kampf už nejsou dostupné na největším elektronickém tržišti světa Amazonu. Rozhodnutí e-shopu přivítaly charitativní organizace upozorňující na nedostatečný respekt vůči obětem holokaustu.

Knihkupci a nakladatelé byli v minulých dnech obchodním oddělením Amazonu informováni, že internetové obchody miliardáře Jeffa Bezose nebudou dále přijímat a tedy ani prodávat žádné verze knihy Mein Kampf od Adolfa Hitlera ani jiná díla spojená s německým nacismem 30. a 40. let minulého století. Tedy například relativně známou knihu Jedovatá houba od Juliuse Streichera.

Jak upozornil britský deník The Guardian, který má k dispozici komunikaci Amazonu s jedním z jeho dodavatelů, jde v této věci o zásadní milník. Amazon přímo důvody současného rozhodnutí nekomentoval, v prohlášení firma pouze uvedla: „Máme právo vybírat to, co prodáváme a vždy to zvažuejeme velmi obezřetně.“

Organizace soustřeďující oběti holokaustu, jejich potomky a další už od 90. let - tedy v podstatě od vzniku Amazonu - bojovaly za to, aby Amazon Mein Kampf a podobnou literaturu nešířil.

To americká společnost odmítala s odkazem na svobodu slova. Byť jinde na internetu je možné Mein Kampf a další bezplatně stáhnout, kvůli síle Amazonu jde bezpochyby o významný signál světu. Amazon zároveň v rámci současného opatření vylistoval Mein Kampf z knihovny Kindle, smazal i stránku Adolfa Hitlera s jeho autorským profilem.

V Česku jsou Mein Kampf a mnohá další díla z doby nacismu běžně v prodeji. Počátkem nultých let v tuzemsku běžel soudní spor o legitimitě vydávání Hitlerova Mein Kampfu. Že to není trestné soudy definitivně potvrdily před pěti lety.

Autor: snk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video