Kvůli koronaviru zavádí stále více firem práci z domova | E15.cz

Kvůli koronaviru zavádí stále více firem práci z domova. Twitter ji zaměstnancům nařídil

Patrik Borýsek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Pandemie koronaviru se promítá i do situace v pracovním prostředí. Mnohé firmy umožňují, či někdy přímo nařizují pracovníkům práci z domova, takzvaný home office. Ve světě se to týká například technologických firem, jako je Facebook nebo Twitter. V Česku speciální opatření směrem k podpoře home office učinily třeba Komerční banka nebo Sazka. 

Společnost Twitter svým zaměstnancům práci z domova přímo nařídila. Dosud byl home office doporučením. Twitter lidem nyní pokryje náklady, které jim s nutností home office vzniknou. To může být typicky například elektrická energie pro provoz domácího PC. 

Další společnosti, mezi nimi i Google, Facebook, Microsoft, Apple a Amazon, svým lidem práci z domova zatím doporučily. Google například rovněž vytvořil speciální fond, z něhož bude platit lidem nemocenskou, pokud budou zasaženi koronavirem. 

Opatření v tomto směru pociťují i pracovníci českých podniků – například u Komerční banky je na home office kolem třetiny zaměstnanců, u Sazky pak zhruba polovina. 

Vedení českého Vodafonu doporučilo využívat home office všem zaměstnancům, kteří mohou pracovat mimo centrálu, call centra a kanceláře. To se okamžitě odrazilo na obsazenosti budov. Například ve středu 11. března byla kapacita centrály ve Stodůlkách zaplněná z 28 procent. Předpokládá se, že toto číslo bude dál ještě klesat. Zároveň všichni zaměstnanci dostali doporučení nepoužívat MHD ve špičkách a nevyužívat taxislužby.

Průzkum Eurostatu z roku 2018 ukázal, že průměrně v EU pracovalo z domu pouhých 5,2 procenta lidí. Nejvíce to bylo v Nizozemsku, a to 14 procent. V České republice pak pouhá čtyři procenta (17. místo). 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah