Česko navštíví rekordní počet turistů, poprvé přes osm milionů | E15.cz

Česko navštíví rekordní počet turistů, poprvé přes osm milionů

Česko navštíví rekordní počet turistů, poprvé přes osm milionů
Staroměstské náměstí v Praze
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Do Česka letos opět přijede rekordní počet zahraničních turistů. V tuzemských hotelech a penzionech se jich ubytuje celkem osm milionů, tedy o 2,5 procenta meziročně více. Tempo růstu cestovního ruchu ale zpomaluje. "Počet přenocování turistů v hromadných ubytovacích zařízeních ČR zůstane v letošním roce na stejné úrovni, jako tomu bylo v roce 2013," dodal analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek.

„Předpokládáme, že v tomto roce by měla být poprvé překročena hranice osm milionů turistů,“ uvedl ředitel Institutu turismu CzechTourism Jan Herget.

Tempo růstu cestovního ruchu ale zpomaluje. „Počet přenocování turistů v hromadných ubytovacích zařízeních ČR zůstane v letošním roce na stejné úrovni, jako tomu bylo v roce 2013,“ dodal analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek. Letošní výpadek ruských turistů podle něj dosáhne 80 až 85 tisíc turistů a bude plně nahrazen příjezdy turistů z ostatních zemí, především z Německa, Slovenska a Spojeného království.

Blíží se Číňané

Národnostní složení první desítky se v posledních letech mění. Z desítky vypadlo například Španělsko a bylo nahrazeno Rakouskem. V TOP 10 je jediným zámořským trhem USA. „Ale na 11. příčce už jsou turisté z Číny a jejich počty velmi rapidně narůstají, stejně tak počty jihokorejských turistů. Dá se tedy očekávat, že v nejbližších letech se objeví v první desítce,“ dodal Herget.

Za první tři čtvrtletí letošního roku byl podle údajů statistiků zaznamenán nejvyšší nárůst počtu turistů z Indie (o 25 procent), z Číny (22) a Jižní Koreje (20). „Na rozdíl od ruských turistů, kteří průměrně realizují v ČR pět přenocování, tito turisté ze vzdálenějších zemí realizují v Česku pouze dvě přenocování,“ dodal Beránek.

25 let od otevření hranic: Čeští turisté získali sebevědomí

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!