Cestovky kvůli Egyptu přicházejí o desítky milionů korun | E15.cz

Vše o vizionářích

Vše o vizionářích Vstoupit do speciálu

Cestovky kvůli Egyptu přicházejí o desítky milionů korun

Cestovky kvůli Egyptu přicházejí o desítky milionů korun
Egypt
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Ztráty cestovních kanceláří kvůli zrušeným zájezdům do Egypta dosáhnou v příštím týdnu desítek milionů korun. Jen největší česká cestovka Exim tours přijde tento víkend o bezmála 20 milionů. Podle odborníků se řada menších CK specializovaných na Egypt může dostat do existenčních problémů.

„Jenom za tento týden to může být ztráta 40 až 45 milionů korun, pokud se nepodaří nějakým způsobem to dojednat s hoteliéry v Egyptě. Předpokládám ale, že CK nebudou mít šanci získat peníze zpět z těch už předplacených rezervací,“ řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

Cestovky pokračují v jednání s postiženými klienty o výměně místa pobytu či termínu zájezdu. „Naprostá většina lidí má zájem o jiný zájezd. Dovolenou mají naplánovanou, a když nemohou do Egypta, chtějí jinam. Peníze zpět zatím téměř nikdo nechce,“ uvedl marketingový ředitel CK Alexandria Petr Šatný. Ztráty nyní nedokáže odhadnout, prý bude záležet na jednání s aerolinkami a hotely.

„Převažují reakce lidí, kteří se zlobí, že do Egypta nelétáme,“ dodal marketingový ředitel CK Exim tours Stanislav Zíma.

Zákazníci CK Fischer nejčastěji volí místo Egypta řecké ostrovy nebo tureckou riviéru. Turisté, kteří již v Egyptě jsou, se prý vrátí v plánovaných termínech, nikdo nepožádal o zkrácení dovolené. O případných ztrátách CK Fischer nechtěl mluvčí kanceláře Jan Osúch spekulovat. „Peníze za zrušený zájezd jsme vraceli jen několika desítkám klientů,“ doplnil.

Mělo odletět dva tisíce turistů

České CK v pátek zrušily až do 26. srpna zájezdy do Egypta. Jen o tomto víkendu neodletí dva tisíce turistů. Kanceláře tak reagovaly na doporučení ministerstva zahraničí, které občany vyzvalo, aby nejezdili do Egypta, a to ani do turistických středisek u Rudého moře.

Důvodem je zhoršující se bezpečnostní situace na celém egyptském území, kde dochází ke krvavým střetům mezi policií a stoupenci svrženého prezidenta Muhammada Mursího. Turisté, kteří již v zemi jsou, by měli do odletu domů zůstat v hotelových areálech a nevycházet z nich.

„Cestovní kanceláře lety od soboty do příštího týdne zrušily a dále se rozhodnou podle aktuální situace,“ uvedla tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková. Podle ní je nyní v Egyptě kolem 5000 českých turistů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!