Cigarety příští rok podraží, cena krabičky vzroste zřejmě o čtyři koruny | E15.cz

Cigarety příští rok podraží, cena krabičky vzroste zřejmě o čtyři koruny

cigarety, ilustrační foto
cigarety, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za cigarety a tabákové výrobky si kuřáci od příštího roku připlatí o něco více, než se předpokládalo. Zatímco původní novela počítala se zdražením o dvě koruny, ministerstvo financí nakonec zvažuje zdražení o čtyři koruny. Kvůli slabšímu kurzu koruny ale resort zvažuje ještě další změny.

ČR totiž musí od roku 2014 splnit směrnici EU, která požaduje od příštího roku spotřební daň 90 euro na 1000 kusů cigaret. A slabší koruna by bez pohybu daňových sazeb při přepočtu způsobila, že by Česko svůj závazek nedodrželo a podle návrhu by zemi hrozily sankce. Podle výpočtů financí by podle nově odhadovaného kurzu 25,80 korun za euro činila spotřební daň zhruba 87,2 eura.

Ministerstvo přitom zároveň v materiálu upozorňuje, že sazby daně se mohou ještě změnit. „Vzhledem k tomu, že nelze úplně přesně predikovat, zda nedojde k dalšímu zhoršení směnného kurzu české koruny vůči euru, je možné, že na základě kurzu platného k prvnímu pracovnímu dni v říjnu 2013 zveřejněného v Úředním věstníku Evropské unie dojde ke korekci navrhovaných změn sazeb spotřební daně z tabákových výrobků,“ uvedl resort financí.

Státní kasa by měla získat ve srovnání s již schváleným návrhem získat každý rok o 1,6 miliardy korun více na spotřební dani a desítky milionů v případě daně z přidané hodnoty. „Vzhledem k očekávanému předzásobení subjektů tabákovými výrobky zdaněnými současně účinnou sazbou spotřební daně může být očekávaný hospodářský dopad nižší,“ upozornilo ministerstvo. Inflaci by zdražení mělo zvýšit podle úřadu o 0,246 procentního bodu.

Úřad navrhuje zákon přijmout Poslaneckou sněmovnou již v prvním čtení s účinností od ledna 2014.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah