EconLab: Nejhůře zadávala veřejné zakázky ČEZ Distribuce | E15.cz

EconLab: Nejhůře zadávala veřejné zakázky ČEZ Distribuce

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Rasch Jan/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V letech 2012 až 2014 zadávala veřejné zakázky nejhůře firma ČEZ Distribuce, nejlépe Lesy ČR a Čepro. Vyplývá to z průzkumu společnosti EconLab. Hodnocení se týkalo 64 státních a městských firem. Podle člena dozorčí rady ČEZ Lukáše Wagenknechta by dozorčí rada firmy mohla o zjištěných výsledcích hovořit na svém příštím jednání.

Podle předsedy společnosti EconLab Jiřího Skuhrovce ČEZ Distribuce nezveřejnila cenu u jediné zakázky. Firma tak získala 21 bodů ze 100 možných v rámci tzv. zIndexu. Na předposlední ČEPS ztratila 31 bodů.

zIndex, který EconLab sestavuje, se skládá z 11 dílčích ukazatelů a sleduje hlavně otevřenost, konkurenci a kontrolu. Hlavním zdrojem dat je Věstník veřejných zakázek. „Má-li zadavatel oproti podobným institucím nižší zIndex, neznamená to nutně více korupce nebo nehospodárnosti. Pouze naznačuje větší prostor pro korupci nebo nehospodárnost. Jestli je tento prostor využitý, už statistika podchytit nedokáže,“ dodal Skuhrovec.

Jedna věc je, co vám ukládá zákon. Ovšem veřejní zadavatelé by měli zároveň postupovat co nejtransparentněji

„Jedna věc je, co vám ukládá zákon. Ovšem veřejní zadavatelé by měli zároveň postupovat co nejtransparentněji. Vnímám to velmi citlivě a na příštím jednání dozorčí rady to navrhnu jako jeden z bodů k diskusi,“ řekl k výsledkům Wagenknecht. „S výsledky se seznámíme, abychom zjistili důvod, proč jsme se takto umístili,“ doplnil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Nejlépe se v žebříčku umístily Lesy ČR a Čepro s 88 body. Přitom Lesy ČR se nedávno dostaly kvůli veřejným zakázkám do potíží a IT zakázky firmy vyšetřuje policie. „Index vyšel poprvé, takže není možnost porovnávat. Je pravda, že v historii jsme měli zakázky, které byly rozhodně problémové. To určitě nechceme opakovat. Současné vedení se snaží o transparentní přístup,“ uvedl vedoucí kanceláře generálního ředitele Lesů ČR Martin Valdauf.

EconLab (dříve Centrum aplikované ekonomie) je sdružení při Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy. Jeho cílem je podporovat datově a fakticky zaměřený ekonomický výzkum s přesahem do veřejné politiky. Členy jsou především studenti a absolventi Institutu. Funguje od roku 2011.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah