Egypt: Dlouho klidné české cestovky začaly nabízet výměnu | E15.cz

Egypt: Dlouho klidné české cestovky začaly nabízet výměnu

Egypt: Dlouho klidné české cestovky začaly nabízet výměnu
Sfinga, Egypt
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Jan Šindelář

Vystupňování krvavých nepokojů v Egyptě, kde během včerejška zemřely stovky lidí, donutilo k akci i dlouho klidné české cestovní kanceláře. Ze striktního postoje „storno zájezdu dle smluvních podmínek“ začaly pomalu ustupovat. První z nich včera nabídly klientům výměnu Egypta za jiné, klidnější místo.

„Přistupujeme k mimořádnému opatření. Klientům, kteří mají zakoupený zájezd do této země s odletem do konce srpna, umožníme bezplatnou změnu destinace,“ uvedl za CK Fischer mluvčí Jan Osúch. Doplnil ale, že v letoviscích u Rudého moře zůstává bezpečnostní situace klidná.

O úplném zrušení pobytových zájezdů a vrácení peněz klientům uvažuje CK Eso travel. Ta už zrušila všechny poznávací zájezdy. „Bereme situaci za vážnou. Nutit někomu dovolenou v zemi, kde jsou během jednoho dne stovky mrtvých, by nebylo úplně fér,“ uvedl majitel firmy Tomáš Cikán. I on se bude snažit nasměrovat zákazníky jinam.

Cestovní kanceláře už zaznamenaly i první storna zájezdů do země pyramid. „Evidujeme dotazy, storna se zatím počítají na jednotky,“ uvedl obchodní ředitel největšího internetového prodejce Invia.cz Radek Šafařík.

Kanceláře řeší, co s Egyptem v zimě
Pro velké cestovní kanceláře bude zásadní, zda se situace v Egyptě dostane do normálu ještě před zimou. Zatímco v těchto dnech se jako náhrada pro klienty nabízí celé Středomoří, v době sněhových závějí a plískanic nemá nabídka dovolené u teplého Rudého moře podobně levnou alternativu. Sezoně zimních exotik tak Egypt jednoznačně vévodí, u mnohých cestovek už jej proto nepovažují ani za exotiku. Práce na katalozích jsou přitom už nyní v plném proudu.

Na zrušení jsou podle něj zralé poznávací zájezdy, jejichž součástí je třeba plavba po Nilu. „Záleží na tom, co se stane v příštích dnech,“ doplnil marketingový ředitel Exim Tours Stanislav Zíma. Exim má v Egyptě téměř tři tisíce lidí. Podle Zímy ale zatím platí, že v letoviscích je klid a pro stornování zájezdů není důvod. To je mezi cestovkami většinový názor.

„Dokud ministerstvo nevydá jiné doporučení, platí standardní podmínky smlouvy,“ shrnul Zíma. Ministerstvo zahraničí nabádá turisty, aby nevycházeli z hotelových areálů. Situaci v letoviscích označuje za relativně klidnou a pod kontrolou vládních složek.

Egypt patří mezi Čechy k nejoblíbenějším destinacím. Loni jich tam zavítalo podle českých statistik na 240 tisíc, což je více než do Turecka nebo Španělska.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!