Euro prodražují bezpečnostní opatření, nejdražší jsou ale renovace stadionů | E15.cz

Euro prodražují bezpečnostní opatření, nejdražší jsou ale renovace stadionů

Euro prodražují bezpečnostní opatření, nejdražší jsou ale renovace stadionů
InFront prodává práva např. na vysílání fotbalového mistrovství světa
• 
ZDROJ: čtk

Martina Peřinková

V pátek začíná fotbalový evropský šampionát, po olympijských hrách největší sportovní akce letošního roku. Mezi 24 účastníky nechybí český tým. Rozpočet akce se proti původním odhadům navýšil kvůli nákladům na zajištění bezpečnosti. Nejvyšší položkou rozpočtu ale zůstaly náklady na výstavbu či renovaci stadionů.

Po teroristických útocích v Paříži pracují organizátoři i Evropská fotbalová unie především na zajištění bezpečnosti. UEFA navýšila tuto část rozpočtu o 15 procent, nyní dosahuje 34 milionů eur. Organizace se postará o stadiony, tréninková centra a hotely. Další náklady si vyžádá bezpečnost v takzvaných fanouškovských zónách. Očekává se, že do dějiště šampionátu dorazí až pět milionů návštěvníků.

Některé odhady hovoří dokonce o sedmi milionech lidí, kteří by měli během šampionátu zavítat do jednotlivých fanouškovských zón. Největší zóna v Paříži pojme najednou 92 tisíc lidí. Bezpečnostní rozpočet pro fanouškovské zóny byl dokonce navýšen dvojnásobně na sumu 24 milionů eur. Tyto náklady se rozdělí na třetiny a rovným dílem se o ně podělí UEFA, Francie a pořadatelská města.

Největší položka: stadiony

Bezpečnost však není nejvyšší položkou rozpočtu, který dosahuje tří miliard eur. Tou jsou investice do stadionů. Pro účely turnaje vyrostly čtyři nové stadiony a dalších pět prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. Celková investice do stadionů tak dosáhla částky téměř dvě miliardy eur. Nejdražší byl stánek v Lyonu, jenž přišel na více než 400 milionů eur. Organizátoři však očekávají, že příjmy jen pro hostitelskou zemi přesáhnou 1,5 miliardy eur.

Poprvé v historii se šampionátu zúčastní 24 týmů namísto dosavadních 16. I z tohoto důvodu UEFA navýšila celkové finanční odměny. Zatímco v roce 2008 se mezi účastníky rozdělilo 184 milionů eur, o čtyři roky později to bylo 196 milionů a letos částka dosáhne 301 milionů. Každý účastník, tedy i český tým, má zajištěnou odměnu za účast osm milionů eur.
Další finance získají týmy na základě výsledků v turnaji.

Fotbalové Euro 2016 v číslech
8,1 miliardy diváků sledovalo celkem poslední fotbalový evropský šampionát. Letos se uskuteční 51 utkání, což je o 20 více než před čtyřmi roky. Očekává se, že celkový počet diváků bude mnohem vyšší než v roce 2012.
150 milionů eur vyplatí UEFA jako kompenzaci klubům, jejichž hráči se budou turnaje účastnit. Přesné sumy sdělí asociace až po skončení turnaje. Před čtyřmi lety dostal nejvíce Bayern Mnichov – více než tři miliony eur. Finanční kompenzaci dostalo celkem 575 klubů.
1 miliardu eur tvoří příjmy z prodeje vysílacích práv. Turnaj se bude přenášet do 230 zemí světa. Očekává se, že průměrná sledovanost jednoho utkání přesáhne 150 milionů lidí.
400 milionů eur tvoří příjmy od sponzorů. Jsou jimi jak globální partneři UEFA, tak národní sponzoři organizátorů.
250 tisíc nocí stráví během turnaje návštěvníci v ubytovacích zařízeních. V roce 2008 to bylo 60 tisíc nocí. Očekává se, že hosté ve Francii utratí 1 miliardu eur.
27 milionů eur může získat mistr Evropy, pokud absolvuje turnaj bez ztráty bodů, tedy zvítězí v sedmi zápasech. Před čtyřmi roky to bylo 23,5 milionu eur.
2,5 milionu fanoušků bude přímo na stadionech. Prodeje vstupenek vynesou více než 500 milionů eur.
Autor: Martina Peřinková
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!