Exekutoři už nechodí tak často, mají o třetinu méně práce | E15.cz

Exekutoři už nechodí tak často, mají o třetinu méně práce

Exekutoři už nechodí tak často, mají o třetinu méně práce
ilustrační foto
• 
ZDROJ: e15

ČTK

Návštěv exekutorů v domácnostech a firmách v České republice výrazně ubývá. V letošním prvním pololetí bylo nařízeno 320 tisíc exekucí, což je oproti loňskému roku o 30 procent meziročně méně.

„Klesající trend pokračuje. V roce 2012 vzniklo o 13 procent méně exekucí než v roce předcházejícím. Teď se naplní naše odhady a dostaneme se ještě níž,“ uvedl prezident Exekutorské komory Jiří Prošek.

Připomněl, že na začátku roku 2012 významně stoupl počet exekucí, protože věřitelé žalovali své pohledávky ještě před snížením advokátních odměn. „Před březnem, tedy před účinností novelizované vyhlášky o odměnách, rychle podávali návrhy na zahájení nových řízení. V té době jsme proto čelili několikanásobnému počtu exekucí,“ upozornil Prošek.

Za první třetinu roku 2012 soudy odstartovaly 326 tisíc exekucí, tedy téměř polovinu všech řízení zahájených v loňském roce. Přesto loni počet soudem nařízených exekucí celkově klesl o 13 procent na 820 tisíc.

Příčinou poklesu počtu exekucí je podle Proška zejména osvěta. Dále má vliv novela exekučního řádu a občanského soudního řádu. Od ledna zavedla řadu novinek, mimo jiné předžalobní výzvu a pravidla pro spojování řízení. Exekuce je vždy zahajována soudem na návrh věřitele. Soudní exekutoři nemají na počet exekucí vliv. Počet exekucí není totožný s počtem dlužníků.

Kolik dluží mladí Češi? Průměrně 28 700 korun

Exekuce není osobní bankrot

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!