Filmové Vary letos táhnou. I díky seriálům | E15.cz

Filmové Vary letos táhnou. I díky seriálům

ilustrační foto, zcela zaplněný Velký sál hotelu Thermal, kde byl uveden český soutěžní snímek režiséra Miroslava Krobota Díra u Hanušovic
ilustrační foto, zcela zaplněný Velký sál hotelu Thermal, kde byl uveden český soutěžní snímek režiséra Miroslava Krobota Díra u Hanušovic
• 
ZDROJ: ctk

Stanislav Šulc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zatímco poslední roky karlovarský filmový festival bojoval s poklesem návštěvnosti, letos se mu daří. Podle statistik za první čtyři dny se prodalo na necelých 200 projekcí téměř 77 tisíc vstupenek. To slibuje i rekordní konečný výsledek. Roste i průměrná návštěvnost jednotlivých projekcí. Loni se na jedno představení vypravilo v průměru 277 lidí, letos se toto číslo blíží ke čtyřem stům. „Projekce jsou zcela vyprodané,“ říká umělecký ředitel festivalu Karel Och.

Festivalu se kromě hvězd a solidního výběru filmů vyplatila také sázka na seriály. K vidění je ve Varech například minisérie HBO Temný případ, stejná stanice sem přivezla také velký trůn z kultovního seriálu Hra o trůny. Mezi filmovými odborníky pak velkou pozornost vzbudil čtyřdílný seriál Malej Quinquin, který byl s úspěchem uveden již na festivalu v Cannes.

„Je zřejmé, že televizní tvorba vstoupila do zcela nové éry a stala se filmu rovnocenným partnerem,“ prohlašuje Ondřej Zach, generální ředitel HBO Europe, která u nás Temný případ uváděla. Prozatím jde ale stále o velmi malou část programu.

Mezi diváky se o seriálech mluví mnohdy častěji než o filmech. „Máme z toho radost. Zvlášť proto, že řadu seriálů mohou vidět právě u nás,“ dodává Zach.

Speciální seriálová sekce zatím v plánu není

„Samostatnou seriálovou sekci neplánujeme. Nabídne-li se ovšem souvislost s filmařem či produkční společností, velmi rádi nějaký výjimečný seriál uvedeme,“ uzavírá umělecký ředitel. To potvrzuje i Zach. „Věříme, že při současné kvalitě tvorby HBO festival každý rok najde programy, o které bude stát. S Karlovými Vary rozhodně budeme rádi spolupracovat i nadále.“

Vlastní seriálové tvorbě dává na festivalu prostor také Česká televize. Letos v Domě ČT představila například očekávané podzimní hity Kancl a Cirkus Bukowsky II. „Návštěvníkům Domu ČT umožňujeme, aby se setkali s tvůrci i herci, aby se jich zeptali na to, co je zajímá,“ říká mluvčí České televize Alžběta Plívová.

„Přestože se filmová a televizní tvorba neustále přibližují a mnozí filmoví tvůrci se podílejí na televizních projektech, v tuto chvíli neuvažujeme o tom, že bychom na festivalu uváděli nové díly nových seriálů,“ dodává Plívová. Zároveň upozorňuje, že Česká televize také pořádá odborné semináře věnované televiznímu vysílání. „Ten další se uskuteční hned tento pátek v Grandhotelu Pupp.“

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.