Firmy Jerry Fabric a Bino Europe nesmí prodávat věci s Krtečkem | e15.cz

Firmy Jerry Fabric a Bino Europe nesmí prodávat věci s Krtečkem

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Mica Radek

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Firma Jerry Fabric nesmí prodávat ložní prádlo a ručníky s postavou Krtečka, stejně tak nesmí prodávat hračky s Krtečkem firma Bino Europe. Ústavní soud totiž vyhověl stížnostem výrobce povlečení Zdeňka Matějovského a výrobci hraček Detoa Abrechtice ve sporu o licence na Krtečka a zrušil výrok Vrchního soudu v Praze. Ten se musí sporem znovu zabývat. Platí proto předběžné opatření krajského soudu uložené firmám Jerry Fabric a Bino Europe, vyplývá z nálezů Ústavního soudu.

Zástupce Bino řekl České televizi, že firma hračky s Krtkem prodávat nepřestane. Matějovský i firma Deta Albrechtice získali licenci v minulosti od autora Krtečka Zdeňka Milera. Firmy Jerry Fabrics a Bino Europe ji koupily později od společnosti Little Mole reprezentované Milerovou vnučkou Karolínou. Já se s tím závěrem (Ústavního soudu) neztotožňuji, protože moje smlouva je platná. Podnikám pouze pod právem, které mi dal můj dědeček ještě za svého života,“ řekla České televizi (ČT) Milerova vnučka.

Ústavní soud se však sporem o licence vůbec nezabýval, řešil procesní stránku. „Dospěl k závěru, že vrchní soud pochybil, když nepostupoval podle platného rozvrhu práce,“ vysvětlila mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková. Vrchní soud podle nálezu porušil právo na zákonného soudce. Spory totiž řešil senát specializovaný na duševní vlastnictví a ochranu hospodářské soutěže, a nikoliv senát specializovaný na autorské právo, což je užší pojem.

Obchodní partneři Milerovy vnučky podle dřívějšího vyjádření advokáta firem Matějovský a Detoa předběžná opatření před jejich zrušením vrchním soudem stejně nedodržovali. Také v současnosti lze výrobky s Krtečkem stále nalézt v nabídce všech čtyř firem, jichž se dnešní nálezy bezprostředně týkají.

Spory o dědictví

Jednatele Jerry Fabrics Jaroslava Farského výrok soudu nepotěšil. Nechtěl jej však komentovat a sdělil, že přenechává záležitost k posouzení právníkům. Komandista Bino Europe Tomáš Brabec uvedl v tiskovém prohlášení, že firma bude dále vyrábět naprostou většinu ze svých celkem 120 hraček s motivy Krtečka. „Nálezu Ústavního soudu se podřídíme pouze v rozsahu předběžného opatření, které se týká jen dvou výrobků,“ sdělil. Licenční smlouva s Little Mole je podle něj platná. ČT Brabec řekl, že co se týče sortimentu firmy, představuje předběžné opatření jen minoritní problém, který poškozuje hlavně obraz podniku, protože Bino Europe má licencováno asi 250 výrobků podle různých večerníčků a pohádek.

Co se týče sortimentu firmy, jedná se podle něj jen o minoritní problém, který poškozuje hlavně obraz podniku, protože Bino Europe má licencovány hračky podle různých večerníčků.

Za Milerova života spravovala licence na použití Krtka advokátka Milena Fischerová, jíž také autor v roce 2006 určil jako správkyni svého dědictví. Po jeho smrti v roce 2011 ale vystoupila Milerova vnučka Karolína se smlouvou, na jejímž základě začala podnikat s licencemi. Fischerová smlouvu považuje za neplatnou.

Smlouvy prý nestojí proti sobě

Za celou dvacetiletou vzájemnou spolupráci ji prý Miler o smlouvě s vnučkou neinformoval. Milerová v minulosti uvedla, že Fischerová o její licenční smlouvě věděla od začátku. Zároveň uvedla, že smlouvy nestojí proti sobě a lze na jejich základě podnikat paralelně.

Fischerová se snažila žalobou dosáhnout vyslovení neplatnosti smlouvy, na jejímž základě Milerová podniká. Loni v únoru soud žalobu zamítl. Samotné dědické řízení dosud podle dostupných informací neskončilo. To počítá s vdovou po Milerovi, dcerami Barborou a Kateřinou a synem Michaelem. Karolína Milerová od svých 14 let, kdy se přestala stýkat se svojí matkou Barborou, žila v domácnosti svého dědečka. Barbora Milerová se ve sporu již dříve zastala správkyně dědictví Fischerové.

Pro generace dětí patří Krteček a jeho přátelé k nejoblíbenějším hrdinům, což se projevuje nejen na prodeji knih a vysílacích práv, ale také řady dalších výrobků, od hraček přes domácí potřeby až k textilu. Postava Krtka mohla podle odhadu českých vydavatelů Milerovi (1921 až 2011) vydělat až 200 milionů korun, i dnes Milerovo dílo vydělává ročně miliony.

Krteček před soudem

Jana Havligerová: Krteček, náš vzor

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah