Fortuna devítinásobně zvedla čistý zisk, pomohly zahraniční akvizice | E15.cz

Fortuna devítinásobně zvedla čistý zisk, pomohly zahraniční akvizice

Fortuna
Fortuna
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Sázková společnost Fortuna Entertainment Group v letošním 1. čtvrtletí vykázala čistý zisk 14 milionů eur (zhruba 358 milionů korun), což je meziroční růst o 923,6 procenta. Téměř sedminásobně se zvýšil provozní zisk, stoupla i výše přijatých sázek. Za růstem je podle firmy nárůst on-line kurzových sázek a také nové zahraniční akvizice. Předběžné neauditované konsolidované výsledky dnes ČTK poskytla Fortuna.

Provozní zisk EBITDA v prvním čtvrtletí meziročně stoupl o 665,5 procenta na 22,7 milionu eur. Přijaté sázky vzrostly o 163,7 procenta na 797 milionů eur, hrubé výhry se zvýšily o 157,6 procenta na 110 milionů eur. Analytici odhady výsledků nevydávají poté, co byly na konci dubna akcie Fortuny staženy z obchodování na pražské burze.

Výnosy Fortuny v prvním čtvrtletí vzrostly meziročně o 196,7 procenta na 77,1 milionu eur. "Hodnota výnosů byla ovlivněna vyššími objemy sázek ve všech zemích a expanzí on-line casina v České republice," uvedla firma.

Meziroční srovnání bylo podle Fortuny rovněž ovlivněno firmami získanými až po prvním čtvrtletí 2017. Fortuna loni nejprve koupila irskou Hattrick Sports Group, čímž se stala lídrem na rumunském trhu a pronikla také do Chorvatska a Španělska. Později od svého majoritního vlastníka Fortbet Holdings Limited převzala rumunské společnosti Bet Active Concept, Bet Zone, Public Slots a Slot Arena.

"Neuvěřitelně vysoké růsty na všech úrovních výsledovky jsou výsledkem silného růstu online kurzových sázek, investic do nových platforem a zároveň nových akvizic společností Hattrick Sports Group a entit Fortbetu v Rumunsku, které byly převzaty po prvním čtvrtletí 2017," sdělil analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Fortuna je původně česká společnost, založená v roce 1990 skupinou čtyř soukromých osob v čele s Michalem Horáčkem. O rok později vznikla sesterská sázková kancelář Terno na Slovensku.

Po odkupu obou firem skupinou Penta v roce 2005 se modernizoval provoz, sjednotila značka a rozšířila působnost o polský trh. V roce 2009 byly všechny společnosti začleněny do nizozemské entity Fortuna.

Penta letos zvýšila svůj podíl ve společnosti na 95,8 procenta, což jí umožnilo vytěsnit ostatní akcionáře a stáhnout akcie Fortuny z pražské burzy.

Podle analytika Frayera výsledky potvrzují úspěšnost dosavadní strategie společnosti. "Akcie se v současné době obchodují na neregulovaném trhu Free Market pražské burzy, a to do doby, než budou staženy akcie z burzy ve Varšavě," podotkl Frayer. Po stažení z hlavního trhu z pražské burzy na konci dubna nebylo výjimkou, že denní zobchodované objemy nepřesáhly 2000 korun, což představuje zhruba deset kusů akcií. Po dnešním zveřejnění výsledků se objem výrazně zvýšil. V 10:30 byly zobchodovány akcie Fortuny téměř za milion korun. Hodnota od ranního začátku obchodování vzrostla o čtyři procenta na 213 korun.

"Z pohledu akcií je nyní důležité především to, za jakou cenu Fortbet vytěsní minoritní akcionáře poté, co získal více než 95procentní podíl ve společnosti. Reportované výsledky hospodaření by podle našeho názoru ospravedlňovaly valuaci výrazně nad současnou tržní cenou," dodal analytik J&T Banky Milan Lávička.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah