Herny z Prahy jen tak nezmizí, úplný zákaz se radnicím nevyplatí | e15.cz

Herny z Prahy jen tak nezmizí, úplný zákaz se radnicím nevyplatí

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Jiri Kotatko

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Většina pražských radnic nezakáže všechny herny s hracími automaty a terminály, takzvanou nulovou toleranci zavedou zřejmě jen Praha 2, Praha 6 a Praha 12. Původně zákaz automatů slibovaly i další městské části, nyní si zřejmě spočítaly, že se jim to nevyplatí, případně ustoupily nátlaku majitelů heren.

Změnu postoje politici podle deníku Insider vysvětlují obavami z růstu černých heren. I tak se od podzimu počet provozoven a licencí v Praze sníží.

Díky rozhodnutí Ústavního soudu měli politici možnost zakázat na svém území nejen vlastní automaty, ale i terminály pod správou ministerstva financí.

Z údajů, které Insider získal od pražských radnic, vyplývá, že od podzimu v hlavním městě stovky těchto podniků skončí, stále však zůstane 334 heren se stovkami automatů. Ze 7800 licencí vydaných ministerstvem financí ubude asi polovina.

Hazard ročně přináší do rozpočtů městských částí desítky milionů korun. Podle Insideru si nejvíce peněz loni vydělala Praha 8, stovka heren jí vynesla 39 milionů korun. Nyní radnice navrhuje ponechat v provozu 44 heren. Praha 10 ze 109 současných heren zachová 61. Loni si z hazardu přišla na 28 mil. Kč. Peníze musí radnice využít na sport či kulturu.

Někde zatlačili majitelé heren
Hrací automaty oproti původnímu prohlášení nezruší ani Praha 3. „Tam, kde z ulic úplně zmizí herny, nastupují herny nelegální,“ řekla starostka Vladimíra Hujová. Praha 13, která se také přikláněla k nulové toleranci, povolila všechny herny kromě šesti. Podle deníku na radnici zatlačili majitelé heren a připomněli, kolik peněz dávají do jejího rozpočtu.

Některé z městských částí odhlasovaly výrazné snížení počtu heren, poté ale v tichosti seznam opět rozšířily. Jde například o Prahu 5 nebo Prahu 7. Podle starostů po nich magistrát požadoval vysvětlení, proč byly některé herny zrušeny a jiné ne. Pokud by totiž měli majitelé zrušených heren pocit, že radnice neoprávněně zvýhodnila jejich konkurenty, mohli by podat žalobu.

Automaty spolykají desítky miliard
Gambleři v hernách v roce 2011 utratili více než 84 miliard korun, dalších takřka sedm a půl miliardy prosázeli v ruletě. Po vyplacení výher, poplatků a odvodů zbylo provozovatelům zhruba 16 miliard korun.

Už v červnu, kdy pražští zastupitelé schválili přerozdělení téměř 225 milionů korun získaných z hracích automatů a loterií, se objevily spory. Některé městské části si na systém přerozdělování stěžovaly. Radnice, které se snaží počet heren snižovat, dostávají totiž od města méně prostředků než ty, které hazard tolerují. Podle kritiků tak magistrát radnice nemotivuje k tomu, aby počet heren snížily.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah