Hospody obcházejí EET. Vydávají předúčty, nejsou plátci DPH | E15.cz

Hospody obcházejí EET. Vydávají předúčty, nejsou plátci DPH

Aleš Pospíšil

Share on Facebook Messenger

Elektronická evidence tržeb (EET) funguje od prosince loňského roku, povinnost zasílat údaje o tržbách na servery Finanční správy a vydávat zákazníkům účtenky padla jako první na ubytovací a stravovací služby. Od března má povinnost evidovat maloobchod a velkoobchod, další vlna možná přijde od března 2018, záleží jak dopadnou říjnové volby. Některé restaurace si ale z EET problém nedělají.

Možná to znáte – někde účtenku nedostanete vůbec, jinde ano, někde se zeptají, zda ji chcete. Najdou se ale i tací, kteří si s EET hlavu nelámou a nebo tací, kteří se pohybují takříkajíc na hraně zákona. Ale to nechceme soudit, od toho tady je Finanční a Celní správa.

Vše o EET čtěte zde

Jedním z triků jak teoreticky EET obejít je vydávání tzv. předúčtů. Chcete platit, číšník přijde s předúčtem, vy zaplatíte a on si pro konečný účet „jen“ zaběhne k pokladně. Pokud se vzdálíte, nemusí tržbu zaevidovat, pokud si počkáte, účet se všemi zákonnými náležitostmi přinese...

EET předúčtenky Autor: Finexpert.cz

Jinde zase můžete účtenku se všemi náležitostmi dostat ihned, jen vám možná může vrtat hlavou, jak je možné, že v hospodě, kam chodí půl města, nejsou plátci DPH?

Vše o EET čtěte zde

Napadnout vás může třeba to, že majitelé si účelově založí několik s.r.o. na virtuálních adresách (tzv. office house) v Praze a jakmile se tržby blíží k jednomu milionu, což je hranice pro plátcovství DPH ze zákona, začnou evidovat pod jiným DIČ.

V takovém případě by se subjekt vyhnul placení daně z přidané hodnoty. Sazba přitom pro pohostinství od prosince 2016 klesla, na jídlo a nealko se nyní vztahuje snížená 15procentní sazba, pivo a další alkoholické nápoje spadají do základní 21procentí sazby.

Nižší sazba DPH než skutečná Autor: Finexpert.cz

Vše o EET a další zajímavé texty jdete na serveru Finexpert.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.