Ikea po 13 letech otevře v Česku nový obchodní dům, bude v Čestlicích u D1 | E15.cz

Ikea po 13 letech otevře v Česku nový obchodní dům, bude v Čestlicích u D1

Obchodní dům IKEA
Obchodní dům IKEA
• 
ZDROJ: archiv

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zvláště milovníci jednoduchého skandinávského nábytku a masových kuliček uvítají zprávu o vzniku nového obchodního domu Ikea. Podle informací deníku E15 vyroste na jižním okraji metropole v Čestlicích u dálnice D1. Bude součástí zcela nového obchodního komplexu. Ten bude jedním z největších v České republice. Spolkne investici v řádech miliard korun.

Pro Švédy to bude pátý obchodní dům v tuzemsku. Dva má Ikea v hlavním městě, po jednom v Brně a Ostravě. Plán na velkoprodejnu mezi Pardubicemi a Hradcem Králové společnost odložila. Spekulovalo se rovněž o obchodu v Plzni. Naposledy otevřel švédský koncern v Česku zcela nový obchodní dům v roce 2004 na Černém Mostě.

“Výstavba infrastruktury již byla zahájena, její dokončení plánujeme v první polovině příštího roku. Výstavba samotných objektů v obchodní zóně pak bude následovat,” sdělil deníku Michal Donath, mediální zástupce realitní společnosti Domo Development. Tento developer zónu připravuje.

“Je to velmi atraktivní lokalita. Je výborně dostupná a excelentně viditelná z dálnice D1. Nově příchozí společnosti v čele s domem Ikea tam s velkou pravděpodobností vytvoří dominantní obchodní centrum k tomu stávajícímu,” komentoval projekt ředitel poradenské společnosti 108 Agency Jakub Holec. Již dříve postavená obchodní a zábavní zóna Průhonice-Čestlice se nachází u dálničního výjezdu šest blíž k Praze.

Na pozemcích mezi dálničním exitem šest a osm vznikne 390 tisíc metrů čtverečních pronajímatelných ploch. O jeho velikosti vypovídá srovnání s jinými nákupními areály. Například Avion Shopping Park v Ostravě, jehož součástí je Ikea, má 110 tisíc čtverečních metrů. Stejnojmenný komplex v Praze na Zličíně je i s Ikeou dokonce o polovinu menší než ostravský souputník.

“Prahu vnímáme jako město s největším potenciálem pro otevření nového obchodního domu. Vyhodnocujeme více možností, kde jih Prahy je jedna z nich, poohlížíme se po dalších vhodných lokalitách v Praze a toto průběžné vyhodnocování a prověřování lokalit bude i nadále pokračovat,” uvedla mluvčí tuzemské Ikea Zdenka Pecková. Lokalitu prý odtajní až později.

“Řetězec Ikea by si ve své zóně jistě přál každý developer, konkrétní značky však bohužel zatím nemůžeme zmiňovat,” řekl mluvčí developera Donath. Prozradil jen, že se baví se všemi hlavními hráči na trhu. Prim podle něj bude v Čestlicích hrát bydlení a volný čas.

Další účastníci projektu

Zatímco Ikea i investor zatím dělají tajnosti, jsou již další účastníci projektu sdílnější. Firma Stavební geologie - Geosan, která v lokalitě letos dělala průzkumné vrty, si do svých referencí na webu přímo napsala účast na projektu “Čestlice - Ikea Česká republika”. Krátce po zaslání otázek developerovi deníkem E15 ale informace ze stránek smazala.

Aktuálně v lokalitě probíhá výstavba infrastruktury. Tuto fázi bude mít developer hotovou příští rok. Dokončení celé obchodní zóny plánuje na roky 2018 a 2019. Jen úvodní fáze před výstavbou samotných objektů spolkne 1,5 miliardy korun.

Vzbouřená obec
Pomyslné vidle do projektu velkého obchodního areálu v Čestlicích se snaží hodit nedaleká obec Dobřejovice. Bojí se hlavně dopravní zátěže. Developer vesnici kvůli odporu vůči projektu hrozí soudem o zmařenou investici až 1,5 miliardy korun, uvedl server Aktuálně.cz. Se sousedními Čestlicemi a Průhonicemi se investor dohodl. Uzavřel s obcemi plánovací smlouvu a dá peníze hlavně na posílení veřejné infrastruktury.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah