Inspekce zakázala Kauflandu polské kakao | E15.cz

Inspekce zakázala Kauflandu polské kakao

Kaufland
Kaufland
• 
ZDROJ: Richard Rames

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala obchodnímu řetězci Kaufland prodávat kakao značky Grande z Polska. Inspektoři zjistili, že kakaový prášek obsahuje jen maximálně 80 procent kakaa.

Nejedná se o první případ. Potravinářská inspekce již v dubnu Kauflandu zakázala kvůli podobným problémům prodávat instantní kakaových nápoj Grande.

Kakao Grande Autor: archiv E15

„Nařídili jsme stažení výrobku z obchodní sítě. Jde o stejného výrobce, ale jiný výrobek, než jsme zjistili v dubnu,“ sdělil ČTK mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Chybějící kakao bylo podle SZPI nahrazeno přidáním dřevité hmoty z drcených kakaových slupek.

Vzorek falšovaného kakaa inspektoři získali v prodejně Kaufland v Mariánských Lázních, odkud bylo staženo 136 kusů. Celkový počet kusů stažených ze všech prodejen obchodník podle SZPI zatím zjišťuje.

„Konzistentní - asi dvacetiprocentní - hladina falšovaného obsahu a časové rozpětí mezi jednotlivými případy indikují, že se nejedná o technologickou nekázeň, ale o záměrně nastavený systém,“ dodal Kopřiva.

Čeští spotřebitelé jsou letos zavaleni sérií zpráv o nekvalitních polských potravinách, kterou v únoru odstartovala takzvaná solná aféra. Firmy zapletené v Polsku do tohoto skandálu prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou velkovýrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám. Problémy se pak objevily také u polské rýže a prášku ze sušených vajec.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.