Kde tankovat na dovolené? V Itálii si řidiči připlatí, v Chorvatsku ušetří | E15.cz

Kde tankovat na dovolené? V Itálii si řidiči připlatí, v Chorvatsku ušetří

benzin
benzin
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Share on Facebook Messenger
Češi, kteří se chystají jet autem na dovolenou do Itálie, musejí počítat s výrazně vyššími cenami pohonných hmot. Za litr benzinu si u italských pump připlatí proti Česku zhruba osm korun, za litr nafty šest korun. Levnější pohonné hmoty jsou z tradičních destinací, kam Češi míří autem, například v Chorvatsku. Vyplývá to z aktuálních údajů německého autoklubu ADAC.

U českých pump podle údajů společnosti CCS litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí 36,11 koruny, litr nafty 35,57 koruny. Ceny v posledních dvou týdnech stagnují.

S dražšími pohonnými hmotami musejí počítat řidiči v celé západní části Středomoří. Nejvyšší ceny jsou v Itálii, kde benzin stojí v přepočtu 44,68 koruny za litr a nafta 41,63 koruny za litr. O něco nižší jsou ceny u francouzských pump, kde se litr benzinu podává za 39,71 koruny a litr nafty za 36,17 koruny. Nejblíže jsou ceny pohonných hmot k českým ve Španělsku, kde benzin stojí 36,14 koruny za litr, nafta 34,27 koruny za litr.

V další tradiční české dovolenkové destinaci, v Chorvatsku, jsou naopak pohonné hmoty levnější než v tuzemsku. Benzin se u chorvatských pump prodává v přepočtu za 35,29 koruny za litr, nafta za 32,24 koruny za litr. S levnějšími pohonnými hmotami mohou čeští řidiči počítat při cestě po všech balkánských zemích.

Průměrné ceny pohonných hmot ve vybraných evropských zemích

Průměrné ceny pohonných hmot ve vybraných evropských zemích Autor: ADAC a CCS

Nejvíce za nákup benzinu a nafty zaplatí řidiči, kteří se vydají na dovolenou do skandinávských zemí. Vůbec nejdražší je v tomto směru Norsko, kde se benzin prodává v přepočtu za více než 50 korun a nafta za více než 45 korun. S vyššími výdaji musejí řidiči počítat například i při cestě do Nizozemska, kde litr benzinu natankují za 46,14 koruny a litr nafty za 37,27 koruny.

Ze sousedních zemí jsou nejdražší pohonné hmoty v Německu, kde benzin stojí průměrně 39,65 koruny za litr a nafta 35,76 koruny za litr. Na Slovensku je benzin dražší než v Česku, ušetřit tam ale mohou majitelé vozů s dieselovým motorem. V Rakousku jsou pohonné hmoty levnější než v Česku a vůbec nejlevněji mohou řidiči natankovat v Polsku. Litr benzinu stojí u severních sousedů v přepočtu průměrně 32,06 koruny, litr nafty 31,83 koruny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.