Král českých hraček jedná o převzetí prodejen a e-shopu Kašpárek | E15.cz

Král českých hraček jedná o převzetí prodejen a e-shopu Kašpárek

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Největší tuzemský prodejce hraček letos v tržbách jako první pravděpodobně překoná hranici dvou miliard korun. Ziskovou marži udržuje v jednotkách procent.

Největšího tuzemského prodejce hraček Wormelen Group podnikatele Petra Homolky neopouští akviziční apetit. Přestože se skupina aktuálně zaměřuje hlavně na stabilizaci a propojení holdingu vytvořeného v posledních dvou letech, stále má v hledáčku další cíle k nákupu.

„Aktuálně jednáme o akvizici prodejen Kašpárek,“ řekl na dotaz E15.cz bez dalších podrobností Homolka. Firma Kašpárek se zaměřuje na sortiment pro nejmenší typu kočárků, autosedaček, kojeneckých potřeb nebo dětského oblečení. Kromě e-shopu provozuje Kašpárek ještě dvě velké prodejny v nákupních zónách na pražském Zličíně a Černém Mostu. Údaje o ekonomické výkonnosti firma dosud nezveřejnila.

Kašpárek ovládá přes firmu Piccollo zakladatel řetězce elektroprodejen Datart Charles Butler. Menšinový podíl patří jeho sestře Katharine Butler. Ta se svým manželem a realitním byznysmenem v jedné osobě Sebastianem Pawlowským vlastnila i hračkářský řetězec Sparkys. V roce 2015 jej ale od nich odkoupila právě Wormelen Group.

Akvizice Sparkys byla pro skupina Petra Homolky začátkem velkého akvizičního příběhu v hračkách. V rychlém sledu koupil ještě například řetězec Bambule a prodejny Hm Studio. V tržbách se tak stal jedničkou trhu.

Loni skupina utržila zhruba 1,6 miliardy. Letos očekává už zhruba dvě miliardy. „Klíčové ale bude, jak dopadne vánoční sezóna,“ uvedl Homolka.

Největší konkurent v podobě slovenské skupiny Dráčik měl za stejné období obrat 1,4 miliardy. Další velký hráč Pompo utržil na konsolidované úrovni přes jednu miliardu korun.

Více se o trendech v retailu dočtete v magazínu Sámoška 4.0, objednávejte zde >>>

E15 Premium s tématem Sámoška 4.0

„Není to byznys vysokými maržemi. Náš zisk je vůči tržbám v jednotkách procent,“ dodává šéf Wormelen Group. Jedním z vysokých nákladů je nájemné za velké prodejny v obchodních centrech.

Petr Homolka přiznává, že všechny při životě neudrží. Uzavření tak čeká kolem deseti obchodů. „Čekáme, až nám doběhnou nájemní smlouvy,“ doplnil byznysmen.

Expanze se projevila také zadlužením firem ve skupině. Bankám dluží Bambule sedmdesát milionů, Hm Studio je zatížené šedesáti milionovým bankovním úvěrem. Podle Homolky je však poměr dluhu k aktivům stále ještě na zdravé úrovni.

Homolka má podíl také ve studiu Notre Game, které vyvíjí počítačové hry. Do této společnosti vložili kapitál ještě investoři jako je J&T Ventures, Michal Šnobr a Petr Kasa.

Jakou velkou firmu hračkářský magnát Petr Homolka nedávno naopak úspěšně prodal? Více v pátek v placené sekci E15 Premium.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah