Last minute zájezdy se nevyplatí kvůli drahé ropě, přiznávají cestovky. Poptávka vrcholí nyní

Navzdory zdražování roste poptávka po zájezdech.

Navzdory zdražování roste poptávka po zájezdech. Zdroj: Profimedia

Největší tuzemské cestovní kanceláře (CK) už nevolají po státní pomoci. Naopak volají „hurá“. Propad tržeb o miliardy korun vzešlý z pandemie je ten tam, obchodníci se zájezdy naopak těží z efektu odložené poptávky po cestování. Ta je nyní vyšší dokonce o desítky procent než v dosud rekordním roce 2019. A to i navzdory strmě rostoucí inflaci, která prodražuje nejen zájezdy, ale i následné útraty v destinacích, především v autopůjčovnách a restauracích. Zřejmě i proto se letos mezi nejžádanější země zařadilo Turecko coby „skokan roku“. Masy Čechů věří, že na propadu hodnoty liry ušetří, a tradičně velmi dobrý turecký poměr cena–výkon vyšroubují až ke špičkám tamních minaretů.

Po letech těžkých ztrát mohou evropské cestovky paradoxně narazit na kapacitní strop leteckých dopravců či hotelů, přiznává Jan Bezděk, mluvčí DER Touristik Eastern Europe, do které patří CK Fischer a Exim. Enormní růst poptávky se totiž týká takřka celé Evropy.

„Letošní letní sezona je výjimečná i v tom, že se nevyplatí last minute zájezdy. Letecké palivo zdražuje a ceny obecně zřejmě dál porostou, a to nejen ty za dopravu,“ říká Bezděk s tím, že meziroční zvýšení cen last minute zájezdů se může pohybovat i na úrovni deseti procent. Podle Asociace CK dosud rostly ceny letenek od deseti do padesáti procent.

Poptávka nicméně vyšší ceny přebíjí, vyplývá z dat agentury Invia. „Aktuálně máme prodány zájezdy za 2,5 miliardy korun. Za celý rok očekáváme objem vyšší než šest miliard,“ říká mluvčí firmy Andrea Řezníčková. Oproti loňsku, kdy byl zájem decimován koronavirovými restrikcemi, tak má být dosavadní obrat Invie trojnásobně vysoký. Průměrná útrata na klienta vystoupala o necelou tisícovku na 15,5 tisíce korun.

Silných, údajně největších prodejů ve stoleté historii zatím letos dosahuje i CK Čedok. „To se promítá i do výše tržeb (v dosud rekordním roce 2019 Čedok vykázal tržby přes 2,8 miliardy – pozn. red.). Loni jsme se i přes pandemii a restrikce přehoupli do černých čísel. Pozorujeme, že si Češi vynahrazují cestování a po dvou letech pandemie utrácejí za dovolenou o čtvrtinu více,“ uvádí mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková.

Cestovní pojištění. Na co si dát pozor:

Video placeholde
Cestovní pojištění: Na co si dát pozor? • Videohub

Tato CK nedávno přiobjednala další charterový let do Antalye z Prahy a Brna. Od poloviny června létá do přímořské turecké destinace také z karlovarského letiště, které díky tomu po více než dvou letech obnovilo provoz pro pravidelnou osobní dopravu. Každý uskutečněný let dotuje Karlovarský kraj sto tisíci.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!