Inflace v ČR 2022 a ve světě. Jak ceny rostou (INFOGRAFIKA) | E15.cz

Česko má inflaci jako některé africké státy. Mapa a srovnání ve světě

Jan Vávra, swp, psp, jon

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
3

Rok 2022 měl být ve znamení ústupu inflačních tlaků, děje se ale opak. Zveřejněná data v různých státech ukazují, že pádivá, tedy dvouciferná inflace je hrozbou pro stále větší část populace. V Česku patří růst cen mezi nejdramatičtější z rozvinutých států, ukazuje srovnávací infografika deníku E15. 

Příčiny současné inflace

Údaje o inflaci za květen zveřejnily také ukrajinské (18 procenta) a ruské (17,1 procenta) úřady. Jde o mírně vyšší tempo růstu cen než v Česku (16 procenta), ačkoliv země naplno zaměstnává válečný konflikt. Podle dat Eurostatu se v eurozóně za květen celková inflace vyšplhala na 8,1 procenta.

Právě válka a západní sankce podle expertů způsobí, že údaje o ruské inflaci vzrostou ještě výrazněji než v západních zemích včetně Česka. Nezávislý průzkum mezi osmnácti ekonomy uskutečněný na počátku invaze ruskou centrální bankou naznačil, že zdražování v Rusku letos zrychlí na dvacet procent a ekonomika by mohla klesnout až o osm procentních bodů.

Inflace: Jak se počítá a co najdete ve spotřebním koši (video)

Video se připravuje ...
Jak se počítá inflace a najdete ve spotřebním koši

Rubl se krátce po invazi Ruska na Ukrajinu a následných sankcích západních zemí propadl na nové rekordní minimum, byť později ztráty formálně umazal. Sankce mimo jiné odstřihly banky od světového finančního systému. 

Inflace v Česku a ve světě

Podle Jiřího Rusnoka má inflace v červnu kulminovat, v druhé polovině roku pak klesat. V letošním roce však inflace zůstane v dvouciferných honotách, řekl dosluhující guvernér ČNB Právu.

Se snižováním kupní síly své měny se potýká i nejdůležitější ekonomika světa. Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v květnu dosáhl 8,6 procenta.

Inflace v USA se výrazně zvyšovala už před válkou na Ukrajině, a to v důsledku silné spotřebitelské poptávky a omezené nabídky zboží.

V případě většiny Američanů teď inflace výrazně převyšuje tempo růstu mezd, což jim komplikuje hrazení výdajů za nezbytné položky, jako jsou potraviny, plyn a nájmy. Inflace se tak stává hlavní politickou hrozbou pro prezidenta Joea Bidena a jeho demokraty, upozornila agentura AP.

Přes hranici, který znamená předěl mezi mírnou a pádivou inflaci, se z rozvinutých států dostala již řada zemí zejména ze střední a východní Evropy. Na Slovensku tempo meziroční míry inflace zrychlilo na 11,8 procenta. Zboží a služby v zemi tak zdražily nejvíce od června roku 2000. Více než desetiprocentním tempem rostou ceny také v Polsku, Bulharsku, Rumunsku či Pobaltí.

Krize zasáhla i Velkou Británii. Devítiprocentní inflace pro ostrovní zemi představuje nejvyšší údaj za posledních čtyřicet let. K pádivé inflaci mají nakročeno i některé západní státy. Přesto je na tom západní Evropa o poznání lépe než východ. Celková meziroční inflace eurozóny činila v květnu 8,1 procent.

Inflační cíle a výhledy

Vysoká inflace,deglobalizace a jen pomalé narovnávání dodavatelských řetězců, to vše podle ekonomů povede k propadu poptávky a faktu, že inflace zakoření ve světové ekonomice dlouhodoběji. „Délku tohoto jevu se neodvažuji odhadovat, ale počítal bych spíše s obdobím zhruba dvou let,“ soudí předseda Asociace pro kapitálový trh ČR Martin Řezáč.

Stagflační scénář bude tím pravděpodobnější, čím déle bude trvat válka na Ukrajině. „Už jen prodloužení ruské ofenzivy v řádu měsíců bude znamenat evropskou stagflaci,“ zdůrazňuje šéf pro investice společnosti Amundi Vincent Mortierr.

Jednoduchá terapie neexistuje. Zatímco měnová politika tlumí ekonomiku vyššími sazbami, fiskální politika má naopak tendenci více stimulovat zemi čelící recesi.

Evropská centrální banka oznámila, že bude kvůli vysoké inflaci rychleji omezovat nákupy dluhopisů v rámci svého podpůrného programu a ve třetím čtvrtletí ho zřejmě ukončí.

Letos ECB čeká inflaci v průměru 6,8 procenta, zatímco ještě v prosinci předpokládala 3,2 procenta. V příštím roce by se inflace mohla v průměru snížit na 3,5 procenta, v roce 2024 pak na 2,1 procenta.

Druhy inflace

Z teoretického hlediska se eurozóna či Spojené státy nacházejí ve stadiu mírné, tedy jednociferné inflace. Naopak v případě dvouciferného meziročního nárůstu už by bylo nutné hovořit o pádivé inflaci. Trojciferná inflace pak značí hyperinflaci. Tu momentálně prodělává několik států.

Mírná inflace neznamená, že některým skupinám obyvatel nemohou růst životní náklady ještě výraznějším tempem, než zachycuje statistický konstrukt.

Země s nejvyšší mírou inflace

Tabulka světová inflace nevyznívá pro Česko vůbec lichotivě. Nachází se mezii africkými státy jako Nigérie a Malawi. S velmi vysokou inflací bojuje Turecko. V Evropě pak kromě obou válčících států Moldavsko, pobaltské státy a Bělorusko.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery