Legalizace marihuany je lepší než represe, říká organizátor Cannafestu Lukáš Běhal | E15.cz

Legalizace marihuany je lepší než represe, říká organizátor Cannafestu Lukáš Běhal

Daniel Novák

Na pražském Výstavišti minulý týden proběhl Cannafest, jeden z největších mezinárodních veletrhů věnovaných konopí. Jeho zakladatel a organizátor Lukáš Běhal tvrdí, že marihuana oproti alkoholu natropí mnohem méně škod. 

Jak se k vašemu veletrhu o konopí staví policie?

Musíme samozřejmě dodržovat zákony a snažíme se, aby se všichni na veletrhu chovali v souladu s nimi. Za kouření jointů v areálu Výstaviště policie pochopitelně uděluje pokuty. Loni to bylo kolem 160 tisíc korun. Věřím ale, že stejné by to bylo na jakémkoli jiném veletrhu.

Konopný byznys skokově roste, točí se v něm miliardy

Konopí je všude kolem nás. Soustředění policie na Cannafest tedy podle mě není efektivní. Je tam tak padesát policistů, takže náklady na takovou akci nebudou malé a podle mě se to policii nevyplácí.

Jste pro legalizaci marihuany?

Boj proti užívání konopí nemá smysl, stojí hodně peněz a ničemu nezamezuje. Naopak to jen posiluje černý trh. Mnohem lepší než represe je vše zlegalizovat, vybírat daně a vytvářet pracovní příležitosti. Příkladem je americký stát Colorado, kde konopí legalizovali.

Češi mají jeden z největších veletrhů o konopí na světě. Podívejte se, jak to na něm vypadá

Jen za letošní rok se tam prodalo konopí a na něj navázané výrobky a služby v přepočtu za jedenadvacet miliard korun. Ve Spojených státech se přitom každoročně další a další státy konopí otevírají. Všechno směřuje k tomu, že se v Americe za pár let podaří ve prospěch konopí změnit i federální zákony.

Jak nahlížíte na represe zaměřené proti obchodům s potřebami pro pěstování konopí?

Represe z roku 2013 byly hodně nešťastné a neměly opodstatnění. Určitě poškodily trh i jednotlivé firmy. Některé growshopy tu předtím fungovaly už patnáct let. Policie o nich celou dobu věděla a neměla s nimi žádný problém. A najednou přišla s obviněním z propagace drog.

Kalifornie vyhlíží miliardy z marihuany

Drobné živnostníky, kteří neměli na advokáty, to stálo podnikání. Z dlouhodobého pohledu však tyto zásahy trh nepoškodily. Naopak zájem veřejnosti je čím dál větší. Lidé už chápou, že konopí také léčí.

Marihuana tedy podle vás neškodí?

Lékařské a další vědecké studie už dávno dokázaly, že konopí není takový strašák a škůdce, jak se někdo snažil prezentovat. Ve srovnání s alkoholem napáchá výrazně méně škod. Lepší je trh otevřít a investovat spíše do vzdělávání lidí, aby věděli, jak s konopím nakládat. Navíc zkušenosti ukazují, že když se konopí zlegalizuje, počet uživatelů klesne. Pro mnohé totiž ztratí punc zakázaného ovoce.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!