Lékárníci: Pošta se chystá ohrozit zdraví obyvatel. Nesmysl, brání se firma | E15.cz

Lékárníci: Pošta se chystá ohrozit zdraví obyvatel. Nesmysl, brání se firma

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká pošta zvažuje, že by na venkovských pobočkách začala přijímat objednávky na volně dostupné léky a potravinové doplňky. Ve spolupráci s partnerem, firmou Euroclinicum, by potom léky doručovala. Záměr ostře napadla Česká lékárnická komora, která projekt Poštovní lékárna označila za hazard se zdravím obyvatel. Naopak, plánujeme jen službu se sociálním aspektem, reagoval na kritiku státní podnik.

Pokud si v současnosti zákazník podle mluvčího pošty Iva Mravinace objedná volně dostupný lék nebo doplněk na internetu, pošta mu jej doručí. Novinkou tak je pouze možnost objednání léku na poště.

„Protože je celý projekt zaměřen na vesnice a odlehlá místa, kde lékárny nejsou, chceme nabídnout těm, kteří s internetem nemají dostatečně zkušenosti možnost objednat léky přímo na poštovní pobočce. Protože jde zejména o naše starší spoluobčany, projekt má také silný sociální aspekt,“ uvedl Mravinac.

Kdo má pravdu?

Podle České lékárnické asociace jsou léky zboží zvláštní povahy a je třeba s nimi tak i nakládat. „Přestože Česká pošta zcela zjevně nedisponuje příslušnými prostory ani personálem k poskytování zdravotních služeb, snaží se klamavým způsobem vyvolat ve veřejnosti dojem, že tomu tak je a že bude provozovat skutečnou lékárnu. Tedy zdravotnické zařízení, které je podle právních předpisů místem poskytování zdravotní péče farmaceuty a farmaceutickými asistenty, vysokoškolsky a středoškolsky vzdělanými a atestovanými odborníky,“ napsal E15.cz mluvčí komory Aleš Krebs.

Zástupci pošty považují reakci komory za nepochopení nebo obavu z možné konkurence. „Pokud si někdo dnes na některém z již existujících internetových obchodů objedná volně prodejný lék anebo potravinový doplněk ze svého domova, odborného poradce nemá. Celý projekt připravuje s renomovaným zdravotnickým zařízením, které přineslo know how a je v této oblasti odborným garantem,“ dodal Mravinac.

Memorandum mezi Českou poštou a firmou bylo uzavřeno už loni, za předchozího vedení. Záměr Poštovní lékárny navíc není podle mluvčího pošty definitivně schválený, protože nový generální ředitel Martin Elkán se rozhodl všechny projekty revidovat.

Pošta už letos ustoupila od různých doplňkových prodejů, které byly zejména kvůli cigaretám a limitům pro zaměstnance, kolik toho musí prodat, terčem veřejné kritiky. Uvedla, že se hodlá soustředit na čtyři hlavní oblasti – poštovní služby, strategické partnerství se státem například v oblasti IT, synergické komerční služby a bankovní a finanční služby.

Autor: ČTK, try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.