Loni vzniklo nejvíc hospod za pět let. Může jít o účelové firmy kvůli EET, tvrdí analytici | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Loni vzniklo nejvíc hospod za pět let. Může jít o účelové firmy kvůli EET, tvrdí analytici

ČTK

V roce 2016 vzniklo 2226 nových firem, které podnikají ve stravování a pohostinství, což je nejvíce za posledních pět let a zároveň meziroční růst o 75 procent. Informace vyplývají z databází a výpočtů poradenské společnosti Bisnode. Důvodem může být zavedení elektronické evidence tržeb (EET) loni v prosinci.

"Jedním z důvodů extrémního přírůstku nových firem může být zavedení EET od začátku prosince 2016, kdy někteří podnikatelé účelově zakládali nové firmy, aby zakryli nápadné skokové výkyvy v tržbách, které by díky evidenci odhalily finanční úřady. Tuto spekulaci potvrzuje také to, že polovina firem, které vznikly v loňském roce, byla do obchodního rejstříku zapsána v posledních třech měsících roku, tedy těsně před a po spuštění EET. Nicméně absolutně nejvíce jich bylo v listopadu," uvedla dnes pro ČTK analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Babišova EET půl roku poté: stále se obchází

Aktuální data podle ní zatím nenaznačují masové ukončování podnikatelských aktivit, o kterých se v souvislosti s EET hovoří. Letos za necelých pět měsíců vzniklo 708 nových firem. Pokud by tempo zakládání nových společností vydrželo do konce roku, byl by zaregistrován druhý největší počet společností za posledních šest let. Naopak počet nových živnostníků v porovnání s předchozími lety spíše klesá.

Hlubší analýza dat Bisnode ukázala na to, že u zhruba pětiny firem, které byly založeny v roce 2016, je majoritním vlastníkem fyzická osoba, jež v předchozích letech již ve stravování a pohostinství podnikala na živnostenský list. Přes 12 procent nově založených společností ovládá majitel, který kontroluje další podnik nebo podniky se stejným předmětem činnosti. Existují případy, kdy se adresy všech firem shodují, doplnila Štěpánová.

Bělobrádek: Další vlny EET nechci. Ve vládě jsme příliš ustupovali

EET začala loni 1. prosince pro restaurace a ubytování a od začátku letošního března pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Od startu EET do dneška eviduje tržby zhruba 148 tisíc podnikatelů.

Podívejte se, jak zvládly EET čajovny:
Jak se vypořádaly pražské čajovny s EET.

Komentář Miroslava Cvrčka: Díky Babišově EET v Česku bitcoin vytlačí korunu

Babiš odmítl maloobchodníky, větší slevu na pokladny EET nedostanou

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!