Místo Turecka Soči a Kavkaz: Kreml vybírá ruským turistům nové destinace | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Místo Turecka Soči a Kavkaz: Kreml vybírá ruským turistům nové destinace

Místo Turecka Soči a Kavkaz: Kreml vybírá ruským turistům nové destinace
Pohled na Soči svrchu
• 
ZDROJ: Sasa Blau

ČTK

Sestřelení ruského dopravního letadla v Egyptě a bombardéru Su-24 na syrsko-turecké hranici způsobí blokádu egyptských a tureckých turistických destinací, které jsou v Rusku tradičně nejoblíbenější. Faktický zákaz dovolených v Egyptě a Turecku staví ruské cestovní kanceláře do kritické situace. Nové, vhodnější destinace má podle zpráv ruských médií vybrat Rusům vláda. Budou ale dražší.

Po tragické havárii dopravního letadla s 224 mrtvými ruské cestovní kanceláře z Egypta vyděšené turisty v panice evakuovaly. Vyklizení tureckých letovisek, kde je nyní zhruba 10 tisíc Rusů, se v krátké době očekává. Doporučení vyhnout se oběma státům vydala ruská vláda a v emotivní reakci na sestřelení ruského letadla tureckou armádou je podpořil i prezident Vladimir Putin.

Šéf federální agentury pro turistiku Rosturizm Oleg Safonov odhadl, že v letošním roce se počet ruských turistů směřujících do zahraničí sníží o více než 40 procent. „Předpokládám, že v souvislosti se zrušením leteckého spojení s Egyptem a spolupráce s Tureckem se objem výjezdní turistiky z Ruska výrazně zmenší, a to o více než 40 procent,“ řekl Safonov, jehož cituje agentura TASS. Prý to ale není žádný problém, protože „to znamená, že peníze, které byly vydělány v Rusku, zůstávají v Rusku“. Vnitrostátní turistika se podle jeho odhadu zvětší asi o 30 procent.

Výrazný pokles počtu výjezdů ruských turistů do zahraničí byl ale patrný už od počátku roku a dával se především do souvislosti s citelným oslabením rublu, čímž zahraniční pobyty pro občany Ruska zdražily na dvojnásobek. Během prvních čtyř měsíců roku tak vycestovaly necelé dva miliony turistů, zatímco o rok dříve jich bylo skoro 3,2 milionu.

Zranitelný Krym

Neskrývaným přáním Kremlu je převést proud ruských turistů ze Středomoří na Krym, který loňská násilná anexe připravila o ukrajinskou klientelu. Turisté z Ruska se zatím na poloostrov nehrnou, protože přednost dosud dávali právě Turecku a Egyptu. To by se nyní podle expertů ruského turistického průmyslu mohlo změnit.

Nynější „blackout“ způsobený přerušením dodávky ukrajinské elektřiny ale Rusům připomněl zranitelnost okupovaného Krymu, který s Ruskem nemá pozemní hranici. Krym se přesto už nyní snaží turisty lákat, dnes k zimním tréninkovým táborům pozval i všechny ruské ligové fotbalisty.

O nová místa vhodná a bezpečná pro domácí odpočinek Rusů se má postarat vládní agentura Rosturizm. Kromě Krymu bude podle agentury TASS doporučován i severní Kavkaz a zejména Soči, kde je od olympiády k dispozici funkční turistická infrastruktura.

Drahá zahraniční letoviska

V zahraničí kromě středomořského Kypru cestovní kanceláře předpokládají zvýšený zájem o Jordánsko, Izrael a Spojené arabské emiráty, ze vzdálenějších destinací o Kubu, Thajsko, jižní Čínu a Vietnam. Skokový nárůst ruských turistů prý může očekávat Bulharsko či Řecko.

V téměř všech těchto případech jsou ale pro Rusy náklady vyšší, než při cestách do Egypta a hlavně tolik oblíbeného Turecka. Tam podle informace Rosturizmu ročně utráceli kolem deseti miliard dolarů (kolem 260 miliard korun).

Agentura Interax s odvoláním na ruské poslance napsala, že budoucí turistické destinace v zahraničí se budou vybírat hlavně v zemích, které se k Rusku chovají přátelsky. Evropské metropole prý na seznamu nejsou. Řada spřátelených států se naopak nachází daleko od velkých ruských měst, a tak se poslanci zamýšlejí nad tím, jak cestování pro ruské turisty zlevnit.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!