Někteří čeští turisté vydrží v Egyptě ještě týden, nechtějí si krátit pobyt | E15.cz

Někteří čeští turisté vydrží v Egyptě ještě týden, nechtějí si krátit pobyt

Káhira, Egypt
Káhira, Egypt
• 
ZDROJ: E15 Jaroslav Matejka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poslední čeští turisté se z Egypta vrátí příští pondělí, podle cestovních kanceláří zájem o předčasný odjezd nemají. Asi deseti procentům turistů kanceláře musely zkrátit pobyt. Většina ze dvou tisíc lidí, kteří měli o víkendu odletět do egyptských letovisek, si již vybrala jinou destinaci nebo termín.

Na 800 klientů CK Exim Tours se z Egypta vrátilo v sobotu, dalších 700 pak během dneška. „Bohužel asi deseti procentům klientů jsme museli zkrátit dovolenou. Jinak bychom je neměli jak dopravit zpět,“ uvedl marketingový ředitel CK Exim tours Stanislav Zíma.

Většina dovolenkářů ale dokončí pobyt u Rudého moře v řádném termínu. „Pobyty jsme zkrátili o týden jen těm, co měli zaplacenou dvoutýdenní dovolenou, ti se vrátí v pondělí,“ dodal šéf marketingu CK Alexandria Petr Šatný.

Turisté, kteří měli odletět do Egypta, si podle něj nejčastěji vybírali jako náhradu Bulharsko a Řecko. Poslední Češi se podle Šatného vrátí příští pondělí z letoviska Marsá Alam, o předčasný odlet nikdo nepožádal.

Cestovní kancelář Fischer má v Egyptě nyní 800 dovolenkářů. Příští týden tam mělo odletět zhruba 500 klientů. „Většina si už vybrala jinou destinaci, nejčastěji řeckou Krétu a Rhodos a tureckou riviéru. Dovolená v Egyptě je jednou z nejlevnějších, museli si tedy mírně připlatit,“ uvedl mluvčí firmy Jan Osúch.

Turisté nemají jezdit ani k Rudému moři
Velké české cestovní kanceláře zrušily nejbližší zájezdy do Egypta v pátek. Reagovaly tak na doporučení ministerstva zahraničí, které české občany vyzvalo, aby nejezdili do Egypta, a to ani do turistických středisek u Rudého moře. Důvodem je zhoršující se bezpečnostní situace na celém egyptském území. Turisté, kteří již v Egyptě jsou, by měli do odletu domů zůstat v hotelových areálech a nevycházet z nich.

Ztráty cestovních kanceláří kvůli zrušeným zájezdům do Egypta dosáhnou v příštím týdnu desítek milionů korun. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže se ztráta může vyšplhat na 40 až 45 milionů korun.

Podle odborníků se také řada menších cestovních kanceláří specializovaných na Egypt může dostat do existenčních problémů. V sobotu večer vyhlásila platební neschopnost slovenská cestovní kancelář Medina Tours, která byla na Egypt orientována.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.