O zadluženou pražskou léčebnu se přetahují investoři | E15.cz

O zadluženou pražskou léčebnu se přetahují investoři

Nemocnice sv. Alžběty
Nemocnice sv. Alžběty
• 
ZDROJ: nemalzbeta.cz

Adéla Čabanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Významnou pražskou léčebnu dlouhodobě nemocných trápí vleklé insolvenční řízení. Nemocnice sv. Alžběty, která funguje přímo na Albertově, do něj spadla po náhlém úmrtí předchozího majitele Jana Zívala. O úpadku bylo rozhodnuto v půlce roku 2016. Co bude s nemocnicí dál, dosud není jasné.

Naposledy se schůze věřitelů odložila na leden. O zadluženou nemocnici se totiž přetahují dva zájemci. Na jedné straně je to dvojice věřitelů Laiten Group a Medireco, kteří již provozují menší zdravotnická zařízení.  Na druhé straně nová společnost Svět zdraví. Situaci komplikuje směnka ve výši 137,5 milionu korun, o kterou se vede soudní spor. Svět zdraví v řízení uvedl, že by se s držitelem směnky dohodl na stažení žaloby.

Dluhy, které Nemocnice sv. Alžběty uznává, se vyšplhaly na 72 milionů korun. Svět zdraví nabídl, že v konkurzu koupí za 20 milionů korun všechen majetek nemocnice. „Společnost Svět zdraví zajistí zachování provozu,“ uvedli přitom zástupci firmy. 

Laiten Group a Medireco zase položily na stůl nabídku, že do Nemocnice sv. Alžběty vloží částku 25 milionů korun v rámci reorganizace a Laiten tak získá ve firmě většinový podíl.

Na stranu Laiten Group se postavil Konvent sester alžbětinek v Praze, kterému patří budova, v níž nemocnice služby provozuje. Podle alžbětinek i zástupců nemocnice je plán Světa zdraví nereálný.

„Nechtěli bychom, aby nemocnice spadla do konkurzu, to by znamenalo konec. Je tu 106 lůžek následné péče a není jisté, kam by se přemístili pacienti,“ uvádí za Nemocnici sv. Alžběty advokát Petr Kincl, který zastupuje nezletilé dědice původního majitele.

Podle Kincla může být reorganizace ukončená v červenci 2018, pokud ji v lednu věřitelé schválí. „Prodlužováním insolvence je brzděný rozvoj nemocnice,“ poznamenal.

Nemocnice sice má smlouvy se zdravotními pojišťovnami a naplněnou kapacitu, nemůže ale kvůli insolvenci žádat o dotace.

„Magistrát vypisuje jeden dotační titul za druhým. Dosáhli bychom na ně, jsou zaměřené na následnou péči, hojení ran, a podobně,“ říká ředitelka nemocnice Štěpánka Heřmánková. „Věřím, že se to s reorganizací podaří a nemocnice získá zpátky jméno, jaké si zaslouží,“ uvádí.

Podle ředitelky nyní nemocnice hospodaří vyrovnaně, přestože splácí pokuty za porušení předpisů v předchozích obdobích. Alžbětinkám platí měsíční nájemné.

Nemocnice a církev by mohly v budoucnu spolupracovat i blíž. „Církev by vstoupila majetkově do Nemocnice svaté Alžběty. Skýtalo by to prostor rozvíjet činnost nemocnice nejen ve stávajících prostorech, ale i v jiných budovách, které církev v republice má,“ říká právní zástupce konventu Vít Kučera. „Dávalo by to smysl nejen ekonomický, ale i z hlediska poslání církve,“ dodává.

Insolvenční řízení pozorně sleduje i Všeobecná zdravotní pojišťovna. Ani ne tak kvůli pohledávkám, které v ní má přihlášené, ale hlavně kvůli péči o dlouhodobě nemocné. „Nemocnice sv. Alžběty je z našeho pohledu v uvedené oblasti poměrně významným partnerem,“ uvádí mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Když současné vedení nemocnice loni v září nastoupilo, nemocnice podle slov Heřmánkové neplatila dodavatelům, netekla teplá voda, chybělo základní vybavení, nebylo ani na výplaty.

Nemocnice sv. Alžběty figurovala v kauze podvodného vykazování zdravotních služeb Všeobecné zdravotní pojišťovně. Zíval byl zároveň majitelem laboratoře OmniLab. Jak zjistila kontrola ministerstva financí si laboratoř ve spolupráci s nemocnicí nechala od VZP platit za péči, kterou vůbec neposkytla, nebo byla zbytečná.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah