O zadluženou pražskou léčebnu se přetahují investoři | E15.cz

O zadluženou pražskou léčebnu se přetahují investoři

O zadluženou pražskou léčebnu se přetahují investoři
Nemocnice sv. Alžběty
• 
ZDROJ: nemalzbeta.cz
Adéla Čabanová

Adéla Čabanová

Významnou pražskou léčebnu dlouhodobě nemocných trápí vleklé insolvenční řízení. Nemocnice sv. Alžběty, která funguje přímo na Albertově, do něj spadla po náhlém úmrtí předchozího majitele Jana Zívala. O úpadku bylo rozhodnuto v půlce roku 2016. Co bude s nemocnicí dál, dosud není jasné.

Naposledy se schůze věřitelů odložila na leden. O zadluženou nemocnici se totiž přetahují dva zájemci. Na jedné straně je to dvojice věřitelů Laiten Group a Medireco, kteří již provozují menší zdravotnická zařízení.  Na druhé straně nová společnost Svět zdraví. Situaci komplikuje směnka ve výši 137,5 milionu korun, o kterou se vede soudní spor. Svět zdraví v řízení uvedl, že by se s držitelem směnky dohodl na stažení žaloby.

Dluhy, které Nemocnice sv. Alžběty uznává, se vyšplhaly na 72 milionů korun. Svět zdraví nabídl, že v konkurzu koupí za 20 milionů korun všechen majetek nemocnice. „Společnost Svět zdraví zajistí zachování provozu,“ uvedli přitom zástupci firmy. 

Laiten Group a Medireco zase položily na stůl nabídku, že do Nemocnice sv. Alžběty vloží částku 25 milionů korun v rámci reorganizace a Laiten tak získá ve firmě většinový podíl.

Všeobecná fakultní nemocnice zavádí zdravotnictví pro 21. století

Na stranu Laiten Group se postavil Konvent sester alžbětinek v Praze, kterému patří budova, v níž nemocnice služby provozuje. Podle alžbětinek i zástupců nemocnice je plán Světa zdraví nereálný.

„Nechtěli bychom, aby nemocnice spadla do konkurzu, to by znamenalo konec. Je tu 106 lůžek následné péče a není jisté, kam by se přemístili pacienti,“ uvádí za Nemocnici sv. Alžběty advokát Petr Kincl, který zastupuje nezletilé dědice původního majitele.

Podle Kincla může být reorganizace ukončená v červenci 2018, pokud ji v lednu věřitelé schválí. „Prodlužováním insolvence je brzděný rozvoj nemocnice,“ poznamenal.

Nemocnice sice má smlouvy se zdravotními pojišťovnami a naplněnou kapacitu, nemůže ale kvůli insolvenci žádat o dotace.

„Magistrát vypisuje jeden dotační titul za druhým. Dosáhli bychom na ně, jsou zaměřené na následnou péči, hojení ran, a podobně,“ říká ředitelka nemocnice Štěpánka Heřmánková. „Věřím, že se to s reorganizací podaří a nemocnice získá zpátky jméno, jaké si zaslouží,“ uvádí.

Viagra půjde poprvé koupit bez receptu

Podle ředitelky nyní nemocnice hospodaří vyrovnaně, přestože splácí pokuty za porušení předpisů v předchozích obdobích. Alžbětinkám platí měsíční nájemné.

Nemocnice a církev by mohly v budoucnu spolupracovat i blíž. „Církev by vstoupila majetkově do Nemocnice svaté Alžběty. Skýtalo by to prostor rozvíjet činnost nemocnice nejen ve stávajících prostorech, ale i v jiných budovách, které církev v republice má,“ říká právní zástupce konventu Vít Kučera. „Dávalo by to smysl nejen ekonomický, ale i z hlediska poslání církve,“ dodává.

Insolvenční řízení pozorně sleduje i Všeobecná zdravotní pojišťovna. Ani ne tak kvůli pohledávkám, které v ní má přihlášené, ale hlavně kvůli péči o dlouhodobě nemocné. „Nemocnice sv. Alžběty je z našeho pohledu v uvedené oblasti poměrně významným partnerem,“ uvádí mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Když současné vedení nemocnice loni v září nastoupilo, nemocnice podle slov Heřmánkové neplatila dodavatelům, netekla teplá voda, chybělo základní vybavení, nebylo ani na výplaty.

Nemocnice sv. Alžběty figurovala v kauze podvodného vykazování zdravotních služeb Všeobecné zdravotní pojišťovně. Zíval byl zároveň majitelem laboratoře OmniLab. Jak zjistila kontrola ministerstva financí si laboratoř ve spolupráci s nemocnicí nechala od VZP platit za péči, kterou vůbec neposkytla, nebo byla zbytečná.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!