Počet turistů v Česku v létě vzrostl na 2,3 milionu | E15.cz

Počet turistů v Česku v létě vzrostl na 2,3 milionu

Turisté - ilustrační foto
Turisté - ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Do Česka přijelo o letních prázdninách o šest procent více zahraničních turistů. Počet hostů ubytovaných v hotelech a penzionech v červenci a srpnu se celkem zvýšil také o šest procent na 2,3 milionu. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Nejrychleji rostl zájem o ubytování ve čtyřhvězdičkových hotelech, který se meziročně zvýšil o osm procent. V pětihvězdičkových hotelech počet hostů vzrostl o pět procent, stejně jako počet přenocování. Negativní trend zkracování pobytů se letos zastavil.

„Počty zahraničních hostů v hotelech rostly po celou letní sezonu, což je velmi pozitivní především z toho důvodu, že se tak daří kompenzovat propady turistů z Ruska,“ uvedl ředitel Institutu turismu agentury CzechTourism Jan Herget. Za velmi pozitivní považuje i šestiprocentní nárůst českých hostů v hotelech.

Nárůst počtu hostů v pěti i čtyřhvězdičkových hotelech souvisí podle něj s měnící se skladbou turistů ze zahraničí. „V posledních letech se neustále zvyšuje podíl turistů ze vzdálených, především asijských destinací. Turisté z těchto zemí jezdí především do Prahy a jsou zvyklí ubytovávat se v hotelech vyšší kategorie. Vzhledem k jejich dynamickému nárůstu oproti klasickým zdrojovým trhům tak luxusní kategorie ubytování roste rychleji než hotely tříhvězdičkové a méně,“ dodal Herget.

CzechTourism: Počet ruských turistů v ČR letos klesne až o pětinu
Počet ruských turistů přijíždějících do ČR letos klesne o 15 až 20 procent, odhaduje agentura CzechTourism. Počet víz, které vydaly ruským turistům české zastupitelské úřady, ve třetím čtvrtletí klesl v průměru o 19 procent. Generální konzulát v Petrohradě zaznamenal pokles o pětinu, v Jekatěrinburgu o 12 procent. Zastupitelský úřad v Moskvě, který vydává nejvíce víz, hlásí pokles o 19 procent.

Od června do srpna vzrostl počet zahraničních hostů v ČR o sedm procent a počty domácích hostů o necelých pět procent. Z hlediska počtu návštěvníků byl nejsilnějším měsícem srpen, kdy se v hotelech ubytovalo přes 800 tisíc zahraničních a 400 tisíc domácích hostů.

Do Česka přijelo loni rekordních 7,3 milionu zahraničních turistů, meziročně o dvě procenta víc. Celkem se v ČR loni ubytovalo o 1,6 procenta více turistů než v roce předchozím, a to 13,9 milionu. Počet jejich přenocování se ale snížil o 0,6 procenta.

Čeští turisté se vracejí k tuzemské dovolené

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah