Podíl ojetin se stočeným tachometrem roste, je to skoro každé druhé | E15.cz

Podíl ojetin se stočeným tachometrem roste, je to skoro každé druhé

Autobazar - ilustační foto
Autobazar - ilustační foto
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podíl ojetých aut se stočeným tachometrem na českém trhu v pololetí vzrostl meziročně o dva procentní body na 42 procent. Vozy mají podvodně snížený stav ujetých kilometrů v průměru o sto tisíc. Vyplývá to z údajů společnosti Cebia, která prověřuje historii vozidel.

Stav najetých kilometrů uváděný při prodeji se u 48 procent aut pohybuje v rozmezí 100 až 200 tisíc kilometrů, průměrný udávaný stav tachometru byl v první polovině tohoto roku 159 tisíc kilometrů. Podle ředitele Cebie Martina Pajera je na trhu patrný vliv rostoucího počtu dovážených ojetých vozů, které se stáčejí zhruba o padesát procent častěji než auta českého původu.

„Dlouhodobě sledujeme na vzorku prověřovaných vozidel míru jejich stáčení, které je nejen v Česku dlouhodobým problémem. Naše společnost podporuje přijetí nového zákona, který by výslovně postihoval stáčení jako trestný čin. Zároveň však upozorňujeme, že tímto krokem se problém stáčení nevyřeší ani nezlepší, stejně jako se takovou legislativou nevyřešil v žádné zemi. Problém je totiž v dokázání skutkové podstaty trestného činu tomu, kdo skutečně vozidlo stočil,“ uvedl Pajer.

Vzrostl i podíl omlazených vozidel, a to na 24 procent. Znamená to, že téměř každé čtvrté vozidlo je ve skutečnosti průměrně starší o 1,8 roku, než tvrdí prodejce.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah