Poště loni klesl zisk na zhruba 190 milionů korun | E15.cz

Poště loni klesl zisk na zhruba 190 milionů korun

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česká pošta podle předběžných údajů za loňský rok vykáže zisk před zdaněním okolo 190 milionů korun. Předloni to bylo 302 milionů Kč. Výsledek zahrnuje úhradu nákladů na univerzální službu od státu 600 milionů korun. O rok dříve měla pošta nárok na 700 milionů. V rozhovoru s ČTK to dnes uvedl generální ředitel České pošty Martin Elkán.

"V hospodářském výsledku byla zahrnuta i odměna zaměstnancům, kterou jim vyplácíme na základě loňského hospodaření. Byla vyšší, než v loňském roce," uvedl Elkán.

Pošta loni investovala zejména do modernizace pobočkové sítě a logistiky více než 800 milionů korun. Letos plánuje investice okolo 900 milionů, což je dvojnásobek proti roku 2014. "Stále jsou pošty, které svým vybavením nepatří do 21. století," podotkl Elkán.

Podnik provozuje 3200 poboček, z nichž je část ztrátová. Rozsah služeb v budoucnu bude podle Elkána záležet na tom, jak si jej v rámci univerzální služby stát objedná a uhradí. Krajní variantou by mohlo být rušení nejvíce ztrátových poboček. "Podle toho, co od nás bude stát chtít, jsme připraveni na všechny varianty," dodal Elkán.

Dnes má o úhradě nákladů na univerzální službu z let 2013 a 2014 jednat vládní koalice. Z celkové částky 1,4 miliardy korun má jít 35 procent na odměny zaměstnancům. Kvůli dosud nevyplacené úhradě poslali tento týden dopis odboráři pošty ministru financí Andreji Babišovi.

Menšinové odbory na České poště v období Vánoc vyhlásily stávku za zvýšení mezd o 2500 Kč. Vedení pošty označilo požadavek za ekonomicky nereálný. Většinové odbory podepsaly loni v listopadu s managementem dohodu o zvýšení mezd o 2,6 procenta, tedy v průměru asi 550 Kč. Průměrná mzda v podniku byla na konci roku zhruba 23 000 Kč měsíčně.

Česká pošta je státní podnik. Podnik s tržbami okolo 20 miliard Kč zaměstnává okolo 31 000 lidí. Elkán je generálním ředitelem České pošty od roku 2014.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah