Pozor na auta s odstraněnými filtry pevných částic. Nabídka roste

výfuk - ilustrační foto

výfuk - ilustrační foto Zdroj: Steevven1, CC BY 2.5, wiki

Společnost Auto Esa, dvojka na tuzemském trhu s ojetými vozidly, zaregistrovala zvýšenou nabídku vozidel s nefunkčním nebo odstraněným filtrem pevných částic (DPF). "Majiteli takového vozidla hrozí jeho zabavení a vysoká pokuta," varuje síť autobazarů.

„Jen za měsíc říjen jsme odhalili 32 vozidel s odstraněným nebo nefunkčním filtrem pevných částic, které se nám snažili jejich majitelé nabídnout. Všem vozidlům scházelo několik měsíců do další emisní kontroly a je tedy zřejmé, že se je jejich majitelé snažili prodat ještě před tímto termínem,“ říká Pavel Foltýn, ředitel strategického rozvoje Auto Esa.

Podle Foltýna totiž vůz bez DPF neprojde emisní kontrolou. Investice do opravy, respektive do instalace nového filtru pak může hravě přesáhnout i stotisícovou hranici.

Na silnice nesmí

Proto se tyto vozy jejich vlastníci snaží za každou cenu prodat a vadný DPF zatajit. Důvod je prostý, takové vozidlo je z titulu zákona nepojízdné a na silnici nemá co dělat.

Podle Foltýna se jedná o přestupek z titulu provozování nepojízdného, respektive technicky nezpůsobilého vozidla. Vozidlo nejen že neprojde emisní kontrolou, ale aby vůbec jelo, je potřeba zásah do řídící jednotky, což může způsobit další komplikace.

Navíc například v Německu nebo Rakousku takové vozidlo policisté okamžitě odstaví z provozu a řidiči hrozí pokuta až několik tisíc eur.

Vadný vůz musí na zvedák

Jak ale poznat, zda vůz má filtr pevných částic nainstalovaný a řádně funkční? „Rozhodně je potřeba zvednout vozidlo na zvedák a zkontrolovat stav výfukového potrubí,“ radí Foltýn.

Podle něj totiž některé firmy dokážou odstranit DPF velmi sofistikovaně a je na první pohled velmi obtížné zjistit, zda je vložka ve filtru nainstalována či nikoliv.

Důležitá je také celková diagnostická kontrola a zkušební jízda, po které je nutné zkontrolovat, zda se na vnitřní stěně výfuku neusadily saze. To by totiž znamenalo, že filtr nefunguje jak má, případně že je kompletně odstraněn.

„Vzhledem k velkému počtu takto upravených vozů na českém trhu varujeme před zdánlivě výhodným nákupem ojetého vozidla od vám neznámého majitele,“ zakončil Foltýn.

Problematice vytloukání filtrů pevných částic a jejich svépomocných oprav se podrobně věnoval server Autorevue.cz ve svém seriálu o DPF.