Registrace hráčů a vyšší daně, i s tím počítá novela loterijního zákona | e15.cz

Registrace hráčů a vyšší daně, i s tím počítá novela loterijního zákona

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Jan Racek

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo financí v připravované novele loterijního zákona navrhne povinnou registraci hráčů, vyšší zdanění hazardu a omezení sumy, kterou bude možné najednou prosázet na videoterminálech. Novela by měla do Sněmovny doputovat ještě letos.

Zahraniční sázkové firmy, které operují na internetu, by měly podle plánů ministerstva dostat licenci a platit daně. Napsaly to dnes Hospodářské noviny. Limity pro sázky na videoterminálech by se měly od příštího roku sjednotit s limity u běžných výherních automatů. Byly by tak dvě koruny na jednu sázku u přístrojů v restauracích, pět korun v hernách a 50 korun v kasinech.

Zavedení takzvané hráčské karty a centrálního dohledu od roku 2016 má pomoci s bojem proti závislosti na automatech. Zájemci o hru se budou muset zaregistrovat a prokázat občanským průkazem. Hrát tak nebudou mít možnost třeba lidé, kteří neplatí výživné, nebo lidé, kteří se dobrovolné léčí ze závislosti.

Od roku 2016 má být zavedeno také vyšší zdanění všech druhů hazardu, a to v pásmech podle společenské škodlivosti. Procentní sazby daně by měly být pravděpodobně tři, nejvyšší pro herní automaty, kamenná kasina by patřila do středního pásma a nejméně by se odvádělo ze sázení na šťastná čísla a kurzových sázek. Nyní je loterijní a sázkařský byznys daněn jednotnou 20procentní sazbou.

Legalizaci podnikání zahraničních sázkových společností, které působí na internetu, by měl doplnit centrální monitoring peněz, které tímto druhem hazardu protékají. Ze zdanění těchto firem by měla do českého rozpočtu přitéct zhruba miliarda korun ročně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery