Restauratéři brojí proti zákazu kouření. Platí i jinde, oponuje Němeček | E15.cz

Restauratéři brojí proti zákazu kouření. Platí i jinde, oponuje Němeček

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: wikimedia.org

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Asociace hotelů a restaurací nesouhlasí se zákazem kouření v restauracích, na koncertech a tanečních zábavách, který navrhuje vláda. Podle asociace je přístup vlády nekoncepční. Nedávno například museli provozovatelé restaurací stavebně oddělovat kuřácké a nekuřácké prostory. Nynější nařízení znamená znehodnocení těchto investic. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) je stejné opatření běžné v řadě západoevropských zemí.

„Dostáváme se na právní úroveň běžnou v celé západní Evropě,“ uvedl ministr. „Zkušenosti ze zemí, kde k tomu došlo, nepotvrdily to, že restauracím a stravovacím zařízením ubyli klienti a že by se jim snížily tržby. Opak je pravdou,“ doplnil.

Asociace kritizuje i další body zákona, například vyšší sankce při odhalení podnapilých mladistvých v restauračních zařízeních či podmínku nabízet jeden nealkoholický nápoj laciněji než pivo. Podle viceprezidenta asociace a ředitele hotelu Olympic Vlastislava Šose je nepochopitelné, že chce politická reprezentace diktovat podnikatelům, jaké mají stanovovat ceny.

Voda z kohoutku? Nevadí

Restaurace navíc zřejmě budou povinnost levného nealkoholického nápoje obcházet tím, že za nižší cenu nabídnou kohoutkovou vodu, míní Šos. V tom Němeček nevidí problém. „Pokud to budou naplňovat tím, že dají k dispozici kohoutkovou vodu, tak to bude dobře,“ řekl.

Asociaci vadí i přenášení veškeré viny za nezletilé pod vlivem alkoholu na restauratéry. Pokud někdo přistihne provozovatele, že nalévá nezletilému, je postih na místě.

Restauratéři ale nemohou kontrolovat, pokud někdo zletilý mladistvému alkohol pokoutně objedná, nebo zda už nezletilý do podniku nepřišel pod vlivem alkoholu, doplnil Šos. Zároveň poukázal na to, že zákon neřeší, jaká hodnota alkoholu v krvi naplní podmínku osoby pod vlivem alkoholu.

Vadí i elektronické cigarety

Podle zákona stejné omezení jako pro tabákové výrobky mají platit pro elektronické cigarety a bylinné výrobky ke kouření. Zapálit by si je nemělo být možné ani v kinech, divadlech, sportovních halách, školách, dopravních prostředcích, krytých nástupištích a přístřešcích na zastávkách. Upravit se má i prodej tabákových výrobků a alkoholu na internetu.

Zákaz nalévání alkoholu dětem a mladistvým je už v platném zákoně z roku 2005 a nový návrh ho přebírá. Podle starší normy se také nesmí kouřit ve veřejných budovách, vlacích, na nádražích a zastávkách. Restauratéři si zatím mohou vybírat, zda se v jejich zařízení bude kouřit, musí však zajistit oddělené prostory kuřácké a nekuřácké.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.