Rozpočet festivalu miliardáře Rattaje šplhá přes sto milionů, dražší dosud v Česku neproběhl

Lana Del Rey

Lana Del Rey Zdroj: profimedia

Linkin Park na Aerodrome festivalu.
Linkin Park na Aerodrome festivalu.
Linkin Park na Aerodrome festivalu.
Linkin Park na Aerodrome festivalu.
Lana Del Rey
12
Fotogalerie

Letošní ročník hudebního festivalu Aerodrome se přesune z Prahy na letiště v Panenském Týnci, ještě větší změnou ale projde rozpočet akce. Ten má podle organizátorů poprvé přesáhnout sto milionů korun, náklady na minulý ročník, v rámci kterého vystoupila mimo jiné kapela Linkin Park, přitom činily zhruba čtyřicet milionů korun. Přestože náklady na pořádání tohoto typu akcí v Česku rostou, stamilionová hranice zůstala dosud nepokořena, shodli se oslovení pořadatelé. Za festivalem Aerodrome od loňska stojí slovenský investor a miliardář Igor Rattaj spolu s finanční skupinou J&T.

„V případě ostatních festivalů s desetisícovými návštěvami jsem zatím o obdobně vysokých nákladech neslyšela,“ říká Kateřina Dědková z pořadatelského týmu Aerodrome. Podobně hovoří organizátoři konkurenčních akcí, podle jejich odhadů jsou stamilionové náklady na hudební festival v Česku ojedinělé.

Program festivalu Rock for People čtěte zde >>>

Podobné částky podle jejich odhadů mohou dosahovat i rozpočty největších jednodenních koncertů kapel typu Rolling Stones, AC/DC, nebo Guns N’Roses, ale agentura Live Nation, která je pořádá, o nákladech oficiálně neinformuje. 

Ostatní hudební akce v Česku se ale také postupně prodražují, a to nejen kvůli finančním požadavkům vystupujících hvězd. Další obrovskou položkou jsou i náklady na techniku a zázemí. 

Náklady jdou do desítek milionů také v případě Colours of Ostrava, organizátoři si v minulých letech museli vyčlenit kolem osmdesáti milionů korun. U dalšího známého festivalu Rock for People se letošní rozpočet pohybuje okolo 45 milionů. Pro srovnání: první ročník vyšel roku 1995 pořadatele na sto tisíc korun. 

„K největším letošním hvězdám na Rock for People patří kapela The Prodigy. Celkově u nás vystoupí několik desítek zahraničních kapel a muzikantů,“ říká ředitel festivalu Rock for People Michal Thomes.

Na světové hvězdy přitom sází právě i Aerodrome. Ten má v této chvíli téměř kompletní letošní line-up, pořadatelé tají posledního účinkujícího na rockové scéně. K největším hvězdám Aerodrome ale budou patřit Wiz Khalifa, Macklemore, Lana Del Rey, Nine Inch Nails či Limp Bizkit.