Rozpočet festivalu miliardáře Rattaje šplhá přes sto milionů, dražší dosud v Česku neproběhl | E15.cz

Rozpočet festivalu miliardáře Rattaje šplhá přes sto milionů, dražší dosud v Česku neproběhl

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Letošní ročník hudebního festivalu Aerodrome se přesune z Prahy na letiště v Panenském Týnci, ještě větší změnou ale projde rozpočet akce. Ten má podle organizátorů poprvé přesáhnout sto milionů korun, náklady na minulý ročník, v rámci kterého vystoupila mimo jiné kapela Linkin Park, přitom činily zhruba čtyřicet milionů korun. Přestože náklady na pořádání tohoto typu akcí v Česku rostou, stamilionová hranice zůstala dosud nepokořena, shodli se oslovení pořadatelé. Za festivalem Aerodrome od loňska stojí slovenský investor a miliardář Igor Rattaj spolu s finanční skupinou J&T.

„V případě ostatních festivalů s desetisícovými návštěvami jsem zatím o obdobně vysokých nákladech neslyšela,“ říká Kateřina Dědková z pořadatelského týmu Aerodrome. Podobně hovoří organizátoři konkurenčních akcí, podle jejich odhadů jsou stamilionové náklady na hudební festival v Česku ojedinělé.

Program festivalu Rock for People čtěte zde >>>

Podobné částky podle jejich odhadů mohou dosahovat i rozpočty největších jednodenních koncertů kapel typu Rolling Stones, AC/DC, nebo Guns N’Roses, ale agentura Live Nation, která je pořádá, o nákladech oficiálně neinformuje. 

Ostatní hudební akce v Česku se ale také postupně prodražují, a to nejen kvůli finančním požadavkům vystupujících hvězd. Další obrovskou položkou jsou i náklady na techniku a zázemí. 

Náklady jdou do desítek milionů také v případě Colours of Ostrava, organizátoři si v minulých letech museli vyčlenit kolem osmdesáti milionů korun. U dalšího známého festivalu Rock for People se letošní rozpočet pohybuje okolo 45 milionů. Pro srovnání: první ročník vyšel roku 1995 pořadatele na sto tisíc korun. 

„K největším letošním hvězdám na Rock for People patří kapela The Prodigy. Celkově u nás vystoupí několik desítek zahraničních kapel a muzikantů,“ říká ředitel festivalu Rock for People Michal Thomes.

Na světové hvězdy přitom sází právě i Aerodrome. Ten má v této chvíli téměř kompletní letošní line-up, pořadatelé tají posledního účinkujícího na rockové scéně. K největším hvězdám Aerodrome ale budou patřit Wiz Khalifa, Macklemore, Lana Del Rey, Nine Inch Nails či Limp Bizkit.  

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah