Ruští turisté zanevřeli na Česko. Stále častěji cestují do Polska | E15.cz

Ruští turisté zanevřeli na Česko. Stále častěji cestují do Polska

Ruští turisté zanevřeli na Česko. Stále častěji cestují do Polska
Turisté sledující Vltavu
• 
ZDROJ: Michael Tomeš

ČTK

Ruských turistů v Česku ubývá rychleji než v okolních zemích. V prvním pololetí do ČR vycestovalo meziročně o sedm procent méně Rusů, celkem 282 tisíc. Do Polska jich přitom přijelo naopak o pětinu víc. V Německu ruských návštěvníků ubylo meziročně o tři procenta, ve Francii o jedno procento. Vyplývá to z údajů ruského státního statistického úřadu Rosstat.

V letošním prvním pololetí se počet ruských turistů, kteří strávili dovolenou v Evropě, snížil o 2,5 procenta, tedy o 224 tisíc. Úbytek ruských turistů o více než deset procent zaznamenali například v Irsku, Lucembursku, Slovensku, Slovinsku, Chorvatsku nebo Estonsku. Naopak velký nárůst zaznamenalo Maďarsko, Polsko a Rumunsko.

„Na jedné straně se ruští občané nehrnou do evropských států kvůli současné mezinárodní situaci. Na straně druhé je odrazuje krach několika velkých ruských cestovních kanceláří. Kvůli sankcím, kterým v současné době čelí Rusko, došlo k oslabení rublu, zájezdy do Evropy se prodražily a mnozí Rusové si je momentálně nemohou dovolit,“ uvedl analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting.

Pokud se podle něj nezhorší politická a ekonomická situace v Ruské federaci, lze očekávat, že do konce letošního roku vyjede do zahraničí zhruba stejný počet ruských turistů. Do států EU tak letos vycestuje o 2,5 až tři procenta méně Rusů, tedy o 500 až 600 tisíc méně.

Podle údajů Českého statistického úřadu přijelo ve druhém letošním čtvrtletí do Česka o 14,1 procenta meziročně méně ruských turistů. Celkem ale zahraničních návštěvníků v Česku meziročně přibylo o tři procenta. Ruské turisty v Česku nahrazují Němci a Číňané.

^ Výjezdy Rusů do ČR a okolních zemí v prvním pololetí 2013 a 2014 ^^^

Stát Počet výjezdů v 1. pololetí 2014 Počet výjezdů v 1. pololetí 2013
Polsko 813 677 671 183
Německo 737 391 760 442
Česko 282 368 304 684
Rakousko 194 599 202 404

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!